Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod lycmanh0 » ned 20 bře, 2016 8:45 pm

Dovolte mi představit a utřepat návrh kolejiště. Nejsem ani železničář, ani blázen do předpisů, jen někdo, komu se modelové železnice líbí a baví ho posunovat vláčky sem tam. Na druhou stranu, když už něco dělám, ať to za něco stojí.
Situace: Na půdě nalezena sbírka různorodých vagonů a lokomotiv v různém stavu rozkladu, desítky metrů kolejí, výhybky a jiné věci. K tomu rám 2300*1000 mm, na kterém je upevněna překližka.
Návrh: Realizovat malé kolejiště do ložnice pro občasné večerní analogové poježdění, s vizí rozšíření do L po rekonstrukci půdy.
Téma: železniční stanice na hlavní trati v kopcích s odbočkou na blízké překladiště/sklad - dřevo z lesů k vagonům, uhlí z "dálky" pro pilu někde dál v kopcích. Kdo někdy viděl Loukov u Bystřice pod Hostýnem, bude vědět přesně. Ta tedy nemá odbočku, na druhou stanu, nemodeluji konkrétní stanici.
Provoz: převážně dvouosé nákladní otevřené vagony ČSD, tažené lokomotivou 704, 708 případně řada 720. Čas od času projede souprava 3 vozů Bee tažená lokomotivou 753. A samozřejmě nesmí chybět 810.
Realizace: jelikož nemám místo a nechci jen kroužit po oválu, chci, aby hlavní provoz byl realizován ve skrytém nádraží, kde bude možno soupravy odstavovat, křížit a přepojovat. Viditelný provoz bude vlastně takový vedlejší produkt.
Ideový návrh je v kresbě. Omlouvám se za technické provedení, ale na detailní rozkreslování bude čas až s reálným návrhem. Bude takový návrh provozně "reálný"? A jak se to řídí? Světelné návěstí nebo stačí tabulky?
Děkuji za připomínky, návrhy nebo i kompletní shození návrhu.
Přílohy
návrh tužka.jpg
lycmanh0
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20 bře, 2016 4:33 pm

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod Láďa » ned 20 bře, 2016 10:13 pm

Dobrý den,
mám pár připomínek k plánku.
1, Mé poznámky berte z rezervou jsem amatér.
2,Přikládám odkaz na téma mého "projektu". viewtopic.php?f=1&t=8755 (nejde o reklamu, ale prostor je skoro stejný atd...)
3,Rozměr vámi udávaný je zajímavý 2300 mm je dobrá délka ale1000 mm je zoufale málo. (vím o čem mluvím) :idea:
To je zatím asi vše.
Jinak vítej na fóru. :D
Láďa
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 13 říj, 2014 4:38 pm

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 21 bře, 2016 7:41 am

Před lety jsem řešil něco hodně podobného... Kolejivo Piko A, stoupání ale hodně velký, 4%. Nakonec na stavbu nedošlo, koupě baráku nabídla větší prostory pro kolejiště.
Přílohy
praha 2005 b.jpg
praha 2005.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod Láďa » pon 21 bře, 2016 8:59 am

Petr Zatrepalek píše:Před lety jsem řešil něco hodně podobného... Kolejivo Piko A, stoupání ale hodně velký, 4%. Nakonec na stavbu nedošlo, koupě baráku nabídla větší prostory pro kolejiště.

To jo ale tady je hloubka pouze metr. :!:
Láďa
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 13 říj, 2014 4:38 pm

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod freekey » pon 21 bře, 2016 4:24 pm

Mám obavu, že se to tam dostat nedá :cry:
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod sidlo » pon 21 bře, 2016 5:38 pm

Ta malá hloubka, to je výzva. Bude to umění na tom něco zajímavého postavit. Viděl bych to na viditelnou koncovou stanici a v dolním patře smyčku pro 2 koleje a jeden šturc.
Nebo ovál a zastávku s nákladištěm.
Je dobré si tu ideu načrtnout v nějakém programu. Tam je dobře vidět jak ten prostor s každou výhybkou rychle mizí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod czhunter » pát 25 bře, 2016 2:48 pm

Milan Ferdián nakreslil celou skupinu plánků H0 2x1m, určitě (provozně) zajímavějších než tyto.

Amalín
Dubí
Posázaví
Telgártská slúčka
... a asi ještě něco

Nebo se zamyslet, zda by nešel rozšířit ten rám (pokud je to jediné omezení, že _už_ má tuto velikost).
Menhartice: 2000x1200
Naposledy upravil czhunter dne ned 27 bře, 2016 2:13 pm, celkově upraveno 1
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod lycmanh0 » ned 27 bře, 2016 6:27 am

Děkuji za tipy a názory. Co se týká velikosti, nejde o to, že by byl rám už hotov a proto ten rozměr. Rám klidně rozšířím, jen celkové místo je cca 2500x1500 a předpokládám, že bude třeba se nějak dostat k celému kolejišti, tedy i zezadu. Proto se mi nechce půdorys nějak výrazně navyšovat.
lycmanh0
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20 bře, 2016 4:33 pm

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod czhunter » ned 27 bře, 2016 2:26 pm

To bude, no, to uvažuješ správně.

30 cm (pokud žádný další prostor není a je to rozměr zeď <> hrana rámu) je nedostatčné i pro tak hubeného člověka, jako jsem já :)

Pokud jsi to nenašel, tak ty plánky jsou tady:
viewtopic.php?f=49&t=3369&start=315
a
viewtopic.php?f=49&t=5432

Mně se líbí Dubí a Posázaví.
Dubí by ti mohlo vyhovovat, protože tam můžou projíždět i ty Y (jak skládací metr :) )
Samozřejmě si ho musíš posunout do své epochy, dřevěná točna na vagony tam v roce 2000 asi nebude.

Jinak se omlouvám, Menhartice mají 2000x1200 mm, ale v TT, takže to pro tebe nic.

PS: Do blízkého skladu uhlí a dřeva z tvého nádraží nevede "odbočka", ale "vlečka". Odbočka je na železnici jiná věc. Pokud by byla z nádraží, měl bys "odbočnou stanici", které pak mají nějaká pravidla. I když v rámci redukce pro malé kolejiště by mohla vypadat i stejně.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod jirkan » ned 27 bře, 2016 3:07 pm

Pokusně jsem si jen tak přes palec udělal propočet toho původního návrhu. V zásadě mi to na dané ploše nevychází jako zcela neřešitelné, jen je třeba přijmout pár kompromisů. Takže z čeho jsem vycházel:
- odhad jsem dělal pro kolejivo Fleischmann, které je pro takovéto malé projekty svou geometrií velmi přívětivé,
- předpokládám využití i nejmenších poloměrů, což by při provozu krátkých souprav a trochou "maskování" oblouků mohlo být snesitelné,
- obě trati bude z těchto důvodů asi třeba "degradovat" na poněkud podřadnější.

Z toho všeho mi vychází nutné zásahy do návrhu:
- pokud by skryté nádraží mělo být situováno dle návrhu, vychází délka nejdelší koleje na cca 1100 mm, každá další kolej je pak o 400 mm kratší. Z toho důvodu asi není 4 kolejné provedení realizovatelné, při 3 kolejné verzi by byly délky kolejí 1100, 700 a 700 mm. Těch 700 mm je tak lokomotiva a 3 až 4 vozy nebo motorák.
- Ta přední stanice by mohla být OK, zejména pokud by se první výhybky přesunuly aspoň minimálně do oblouku.
- Odbočná trať je dle návrhu taky OK.
- Největší problém je výškové řešení. Asi bude muset být skrytá v nule, odbočná mírně výše (35 mm), I tak ale budou stoupání dost na hraně.

Možné úpravy:
- levé zhlaví odbočné stanice a pravé zhlaví skryté posunout o oblouku při využití obloukových výhybek. Tím by mohlo dojít k prodloužení užitečných délek kolejí o cca 200 mm, což už by bylo přijatelné.
- Odbočující trať vést do koncové stanice jakýmsi S-kem, jak ve svém příkladu uvádí kolega výše. Nevýhoda je, že pak trať docela přiblíží dolní stanici, naopak by se ale dalo zvládnout, aby ten základní ovál byl v nule.
- Ta koncová stanice by pak mohla být trochu bohatší a poskytnout tak více možností k posunu i provozu rozmanitějších souprav.

Vše je samozřejmě kompromis, zejména provoz dlouhých čtyřosých vozů asi stále bude problematický. Možná, že by zde bylo rozumné případně uvažovat o použití zkrácených vozů (250 mm). Ale rozhodně bych to nevzdával, jak říkají němečtí kolegové - místo je i na té nejmenší desce..... :D
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod lycmanh0 » ned 27 bře, 2016 7:04 pm

Začínám si připadat trapně i jako přiznaný zelenáč. Samozřejmě se za chyby v názvosloví omlouvám, doufám, že se o zažije správně. Poznámky k věci mě těší, děkuji za ně, snad moc neobtěžuju.
Co se týká prostoru kolem, 300 mm mi stačí k protáhnutí se, zatím jsem celkem fit, až přiberu, tak bude místo posilovny kolejiště. Plánky jsem sice nějaké našel, ale takhle je to lepší, díky za odkaz. S lámaním dlouhých vozů jsem se smířil, proto mám 3 Bee+lokmotivu a jsem spokojen. I tak to bude práe více než dost.
Co se týká návrhu na změnu dispozic: skryté nádraží má za ukol podržet jednu soupravu (1+ 3x Bee), vypustit 810+přívěs nebo krátký posun s uhlím (max 4 vtr), případně po té nejkratší koleji přepojit lokomotivu z jednoho konce vlaku na druhý. Víc po něm nechci. Levé zhlaví do oblouku moc cpát nechci, pokub by došlo doplnění o delší kus do tvaru L, tak bych chtěl doplňovat na levé straně a ve skrytém nádraží, doprava mi to nevyjde do místnosti kvůli okna.
Co se týká "S" stoupání, moc si taky nepomůžu. První oblouk mi zasahuje do zhlaví ve SN tak jako tak. Jediné možné řešení výškových poměrů je do SN klesat. Uznávám, je to docela na knap. Proto je téma pro vlečku sklad uhlí a dřeva pro malou výrobu, abych mohl posunovat jen malé vozy. Nicméně, zkusím ještě najít inspiraci v odkazech.
lycmanh0
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20 bře, 2016 4:33 pm

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod jirkan » ned 27 bře, 2016 9:54 pm

Já to myslel nějak takto:

http://jirkavlaky.rajce.idnes.cz/
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod jirkan » ned 27 bře, 2016 9:56 pm

Jinak stoupání je tam 3 cm na metr do výšky 10 cm nad skrytou.
Délka kolejí ve skryté - cca 1400, 800, 600 a kusá pro motorák cca 1000.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod lycmanh0 » pon 28 bře, 2016 8:00 am

Jo aha, že se minou, aniž by se překrývaly! to mě nenapadlo.. Děkuji za návrh!
lycmanh0
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20 bře, 2016 4:33 pm

Re: Kolejiště zastávka H0 2300x1000

Příspěvekod Sandy » pon 28 bře, 2016 9:17 am

To: Návrh "jirkan" :
Použité kolejivo Fleischmann, přímá kat.č.6101 - délka 200 mm. Z toho vychází, že užitné délky kolejí ve stanici jsou (čísluji od přední hrany) : č.1 - 800 mm, č.2 - max. 700 mm, č.3 - 400 mm. No, to je dost bída. Bez jednoho zhlaví v oblouku se to neobejde. Délka kolejí v SN je pak irelevantní...
Jinak, co si budeme nalhávat. Prostor 200 x 100 cm v H0 je tristní. Tam se toho moc nevejde. Vím o čem mluvím, protože mám kolejiště stejně velké (nebo malé?). Je to deformovaný ovál. Stoupání 4 cm/m. Provozně bez problému, pohledově nic moc. Ve stanici dvě dopravní koleje (málo), tři kusé. V SN dvě koleje (špatně), chtělo by to nejméně tři. Kolejiště pochází z roku 1998 a je z plechového kolejiva. Asi tak deset let se chystám na přestavbu....
Přístupnost: kolejiště mám přístupné z levé kratší strany z prostoru asi 30 cm. To je jen tak tak. Zepředu mám prostor 40 cm. Na provoz a stavbu přední části v pohodě. Dozadu dosáhnu, ale stavět se nedá. A to nemám žádné velké břicho. Z pravé strany mám stůl (60 cm). Odtud dosahnu tak do třetiny zadní části.
Pokusím se naskenovat nějaké plánky.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků