TT Kolejiště - návrh

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 03 bře, 2016 5:05 pm

Zdravím,

po několika letech přepírání myšlenek jsem se konečně odhodlal k akci a rozhodl se pro stavbu vlastního kolejiště. V minulosti jsem měl možnost účastnit se praktické realizace několika kolejišť, takže se stavbou jisté zkušenosti mám, nikdy jsem však žádné nenavrhoval a tak o zákonitostech provozu a o návrhu kolejového plánu nevím téměř nic. Chtěl bych vás, místní komunitu, poprosit o pomoc s doladěním a snad i nějakým vyšperkováním mého velice primitivního návrhu, viz příloha. Také bych velmi ocenil radu ohledně návěstidel - jaká použít a kam je nejlépe umístit.

Obrázek

Inspiroval jsem se jižním zhlavím (nebo záhlavím - vždyť já ani neznám základní pojmy) nádraží v Brně Židenicích, i když z předlohy toho nakonec příliš nezbylo. Mám, dle mého názoru, velice přesnou představu o tom, co a odkud kam by na kolejišti mělo jezdit. Chci provozovat hlavně VI. epochu, ale jistě se nebudu bránit několika postarším vozům (především pro nákladní vlaky), abych to celé neuvrhl do stereotypní moderny. Cílím především na regionální osobní dopravu s příležitostně projíždějícím rychlíkem nebo nákladním vlakem. Ve zkratce chci, aby osobní vlaky přijížděly a zase odjížděly po dvoukolejných tratích vedoucích napravo do tunelů a sestupujících do podpovrchového skrytého nádraží. Vzácné rychlíky a nákladní vlaky by zcela míjely nástupiště po jednokolejné smyčce klesající nalevo a končící na opačném konci skrytého nádraží.

Mé vyvolené měřítko je TT a ke stavbě použiji profilové kolejivo Tillig. Značné prostorové omezení našeho bytu mě bohužel nutí spokojit se pouze s výhybkami EW1, jakkoli jsem dříve sám sobě mnohokrát sliboval, že na vlastním vláčkovišti použiji výhybky delší. Všechny koleje budou elektrifikované. Provoz bude kompletně digitalizován a řízen z počítače s možností jak manuálního tak zcela automatického provozu.

Zcela určitě jsem zapomněl zmínit něco více nebo méně podstatného a pokud na něco narazíte, určitě se zeptejte. Děkuji předem všem, kteří tomuto věnují svůj čas a budou ochotni pomoci přiblížit mě návrhu, který bude mít smysl a já si budu moci dovolit tvrdit, že je provoz skutečně modelový.
Naposledy upravil sukovf dne čtv 03 bře, 2016 5:12 pm, celkově upraveno 1
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 bře, 2016 5:12 pm

Ano,hezké ty holky jsou,ale z kolejiště se vidí jen část :wink: :mrgreen: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 03 bře, 2016 5:15 pm

@milan ferdián: Záměrně jsem zbytek vynechal, jelikož se potom jedná jen o skryté nádraží, kde mi jde čistě o to naskládat co nejvíce vlaků na co nejmenší prostor. Vzhled tam samozřejmě nehraje roli, takže jsem tuto část pro přehlednost vypustil.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 bře, 2016 5:19 pm

Aha,tobě jde o hlavové nádraží a okolo vede v návaznosti hlavní trať.Rozumím tomu dobře ?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 bře, 2016 5:23 pm

Najdi si kolejový plánek Světlá Hora a odtud si vyber tu část kolejiště co se ti hodí.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 03 bře, 2016 5:34 pm

@milan ferdián: Ano, rozumíte tomu správně, jen tu jednokolejku bych nenazýval přímo hlavní tratí, je to spíš takový "doplněk", protože jsem chtěl osobní dopravu občas "narušit" průjezdem nákladního vlaku. Děkuji, plánek určitě pohledám.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod radula63 » čtv 03 bře, 2016 5:55 pm

Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 bře, 2016 6:00 pm

sukovf píše:@milan ferdián: Ano, rozumíte tomu správně, jen tu jednokolejku bych nenazýval přímo hlavní tratí, je to spíš takový "doplněk", protože jsem chtěl osobní dopravu občas "narušit" průjezdem nákladního vlaku. Děkuji, plánek určitě pohledám.

Nevykej mi,zde jsme na fóru,klidně mi tykej.Vidím že radula63 už hodil odkaz :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod hopeter » čtv 03 bře, 2016 6:09 pm

No já si neumím představit nějaký provoz. Jestli je toto vše a to čárkované je podzemí tak z nějaké díry vyjede vlak do šturcu a zase odsune(odcouvá)zpět do díry... K tomu občas prolítne vlak přes zhlaví... :?
Chybí mě tam spojky na konci místo šturců aby se dalo objíždět nebo remíza pro střídající lokomotivu. A kde je nějaké zázemí stanice ,alespoň výpravní budova ?
Proč dvoukolejky ? Na křížení dvoukolejních tratí se bude motat posun...
Na takové ploše v TT by se dalo vymyslet něco pestřejšího...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod hopeter » čtv 03 bře, 2016 6:18 pm

Jo ta spodní část Světlé Hory by se dala na tento projekt hezky "naroubovat". Akorát ten rychlík by neprojížděl ale jen přijížděl a odjížděl... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 03 bře, 2016 6:30 pm

@milan ferdián: Děkuji, už plánek studuji.

@hopeter: Je to přesně tak: Vlak vyjede z jedné díry, chvíli posečká a zase se vrátí do jiné díry. Je mi jasné, že je to dosti o ničem a teprve teď, když to vidím takto napsané, mi dochází, že je to hloupost. Především jsem se chtěl vyhnout klasickému oválu s nádražím. Nad umístěním budov jsem zatím přemýšlel jen krátce, takže v tomto zatím jasno nemám. Posun by se tam nemotal, jen po jednokolejce kolem nádraží by projížděly nákladní vlaky. Obecně chci na kolejišti vidět především osobní vlaky, nákladní doprava mě příliš neláká.

Světlá Hora se mi moc líbí, bohužel mohu kvůli prostorovému omezení použít skutečně jen část. Mé možnosti končí na rámu 2550x850 a hlavně ta šířka je velice omezující :-(. Nicméně inspirovat se zřejmě nechám.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 bře, 2016 6:44 pm

Tu ideu bych nezatracoval.Ono to jde velmi šikovně vyřešit,že vlk se nabaští a koza zůstane celá.Ta šířka skutečně je limitní,ale.....
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 03 bře, 2016 6:51 pm

Musím si sednout a ještě trochu hlavu potrápit. Třeba vypadne něco užitečného.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 bře, 2016 7:03 pm

No mě už něco vypadlo na papír.Problém je v těch poloměrech R396/R353 to je na hranici únosnosti,protože vozy budou jak skládací metr v oblouku.Chcete to čmárat skice jednu za druhou a mít při ruce kalkulačku.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 03 bře, 2016 7:15 pm

Delší vozy budou jistě velkým problémem a stále si nejsem zcela jistý, jestli bych tuto "lámaninu" přenesl přes srdce. V mém návrhu jsem na oblouk jednokolejky použil R353, abych se ještě vlezl do délkového limitu rámu. Napadá mě si tento kousek tratě odpustit, aby mohlo být samotné nádraží širší (více kolejí) a také delší, protože ten oblouk zabírá opravdu hodně místa.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků