TT Kolejiště - návrh

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » stř 09 bře, 2016 3:36 pm

@jirkan: Řízení kolejiště pomocí PC je rozhodně v plánu. Počítač je mým kamarádem a dobrým pomocníkem již od nepaměti a jak správně říkáš, řízení takového kolejiště by bez něj bylo náročné. Navíc si chci někdy jen tak sednout a pozorovat provoz na kolejišti (jako někteří sledují rybičky v akváriu) a nutnou automatizaci bych bez PC realizoval jen těžko. Děkuji za držené palce :).

@milan ferdián: Je radost sledovat, jak Ti to celé roste pod rukama. Včera večer jsem si, po krátké diskuzi s kolegou freekey, řekl, že spojku přímo na nádraží nechci, ale když teď procházím Tvůj popis objezdu lokomotivy, začnu se na to možná dívat jinak :D.

Druhá šalindráha se tam rozhodně hodí - pod jižním zhlavím skutečného Židenického nádraží také vede a dokonce je na ní také zastávka přímo pod mostem (Kuldova). Možná jsi to při procházení Židenic i našel a právě to Tě inspirovalo.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » stř 09 bře, 2016 6:40 pm

sukovf píše:@milan ferdián: Je radost sledovat, jak Ti to celé roste pod rukama. Včera večer jsem si, po krátké diskuzi s kolegou freekey, řekl, že spojku přímo na nádraží nechci, ale když teď procházím Tvůj popis objezdu lokomotivy, začnu se na to možná dívat jinak :D.

Druhá šalindráha se tam rozhodně hodí - pod jižním zhlavím skutečného Židenického nádraží také vede a dokonce je na ní také zastávka přímo pod mostem (Kuldova). Možná jsi to při procházení Židenic i našel a právě to Tě inspirovalo.

Teď musím druhou polovinu dokreslit s rozvahou.Obě traťové koleje úplně vpravo budou částečně schovány v tunelových tubusech.Horní trať bude vedena po železobetonovém mostu v kombinaci se sklem jak je "Nové spojení".Idylka v Židenicích bych umocnil nad tunely "Vinnou strání".Jen nevím jestli se obyvatelům bude líbit bydlet mezi dvěma tahy :D .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » stř 09 bře, 2016 7:06 pm

Mosty na Novém spojení jsou sexy a myslím, že sem jeden padne dobře. Jen nevím, jak dám takovou konstrukci dohromady :D. Však obyvatelé ustoupí vyšším zájmům, to zvládnou. Nakonec kolem trati lze postavit protihlukovou stěnu :D. Možná by nebylo od věci využít případný kopec pro lesopark typu brněnské Bílé hory - je to krásné místo na samém kraji Židenic, i když by bylo k diskuzi, jestli je modelářsky dostatečně zajímavé, ale na jaře, když vše kvete, to je paráda...
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod freekey » stř 09 bře, 2016 8:34 pm

Poslední verze už vypadá zajímavěji. Ale není škoda, že ty šalinky budou neprovozní?
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » stř 09 bře, 2016 8:45 pm

freekey píše:Poslední verze už vypadá zajímavěji. Ale není škoda, že ty šalinky budou neprovozní?

Nad tím právě také přemýšlím - pokud zůstane šalindráha tak, jak je teď nakreslená, bude škoda nechat ji nevyužitou, protože by to znamenalo mít na panelu kus prázdných kolejí, ale postavit na ně šaliny by zřejmě také nebylo vhodné, neboť by se z nich staly pouhé statické modely, což by vedle projíždějících vlaků působilo poněkud nepatřičně, řekl bych. A eventualita dobudovat nějaké vratné smyčky je hned z několika důvodů zřejmě zcela nereálná.

Přítelkyně navrhuje jako jakýsi "kompromis" namodelovat na kolejích dopravní nehodu za účasti jedné šaliny, kdy nezůstanou koleje prázdné a zároveň nebude statická šalina rušit :D.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod freekey » stř 09 bře, 2016 9:32 pm

Proč nereálné? A co to vyřešit takto?

zidenice kolejiste.jpg


Tramvaj zajede do skryté části pod mostem. Je jasné, že budeš muset točit co to dál, ale tramvaj by to mohla zvládnout.
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 10 bře, 2016 7:20 am

Kluci,já jsem psal o ochranné památkové zóně.Víte proč nejdou koleje v hlavové stanici prodloužit a proč jsou u staniční budovy schody?Protože kdyby jste pozorně porovnali výkresy,tak by jste zjistili proč :wink: .

edit:Jedna možnost tu je.V Brně jsem našel zajímavé zakončení tramvajové tratě,tramvajové vozy musí být ale obousměrné tzn.Nástupní a výstupní dveře na obou stranách boků tramvaje,příklad KT8D5.Dalším otazníkem je profil tramvajové tratě u tunelu.Z podjezdu z hodnoty +85 musí vystoupat na hodnotu +120.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod freekey » čtv 10 bře, 2016 9:30 am

milan ferdián píše:Kluci,já jsem psal o ochranné památkové zóně.Víte proč nejdou koleje v hlavové stanici prodloužit a proč jsou u staniční budovy schody?Protože kdyby jste pozorně porovnali výkresy,tak by jste zjistili proč :wink: .


Ano, nedal jsem tam zídku kolem toho parkoviště. Ta by to snad mohla vyřešit.

zidenice kolejiste.jpg


milan ferdián píše: edit:Jedna možnost tu je.V Brně jsem našel zajímavé zakončení tramvajové tratě,tramvajové vozy musí být ale obousměrné tzn.Nástupní a výstupní dveře na obou stranách boků tramvaje,příklad KT8D5.Dalším otazníkem je profil tramvajové tratě u tunelu.Z podjezdu z hodnoty +85 musí vystoupat na hodnotu +120.


Zřejmě myslíš https://www.google.cz/maps/@49.2073253, ... !1e3?hl=cs, ale ona není úplně pravda, že je to jediné takové místo. Ještě existuje pro "městskou památkovou zónu" jedno vhodnější https://mapy.cz/zakladni?x=16.6016288&y ... ase=ophoto. Další taková konečná je v Olomouci https://www.google.cz/maps/place/Roosev ... 245d82fdec.
KT8D5 a KT8D5N jsou docela dobré řešení. Je zřejmé, že tramvaje budou muset mít hnané všechny nápravy, aby dokázaly zvládnout velké stoupání. Další možností jsou obousměrná Varia z Olomouce.
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod jirkan » čtv 10 bře, 2016 11:49 am

A co tu tramvaj vyhodit úplně nahoru nad tratě a před (za) nádraží propašovat smyčku?
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 10 bře, 2016 3:43 pm

Upřímně řečeno už mi to celé připadá poněkud divoké :D. Začíná to tak trochu zavánět vlakodromem a také bych nerad, aby to skončilo desetipatrovým kolejištěm, jak bývá vidět u některých modelářů. Přijatelnou možností by zřejmě bylo zakončit trať na obou koncích právě způsobem známým ze zastávky Mifkova v Brně v Líšni, na kterou odkazoval kolega freekey a patrně ji objevil i Milan, ale skrytě pod terénem. V Líšni trať původně končila v zastávce Jírova, která je podzemní. Jestli by toto bylo nějak rozumně proveditelné, bych nechal na Milanově úsudku.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod milan ferdián » čtv 10 bře, 2016 5:02 pm

A my jsme s dílem u konce.S tou tramvají jsem to nakonec neřešil.Důvodem je to,že ani v pravém rohu nelze umístit vratný oblouk.Teoreticky by se tam nacpal i menší poloměr,otázkou jestli by tramvaj projela v pohodě tak malým poloměrem.

žst.Židenice hl.n. VI.epocha TT/1:120 2550 x 850 TILLIG/15°
Přílohy
Židenice hl.n.celek – DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod sukovf » čtv 10 bře, 2016 6:00 pm

Milane, tohle je prostě nádherná práce. Mnohokrát Ti za ni děkuji. Nemohu se dočkat, až se pustím do díla. S těmi šalinami si nedělej hlavu - vždy se ta trať může vynechat, aby tam zůstala jen holá silnice :wink:.
sukovf
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 17 črc, 2013 9:25 am

Re: TT Kolejiště - návrh

Příspěvekod freekey » čtv 10 bře, 2016 6:55 pm

Jsem zvědav na další návrhy Milana.
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Marek55, Toch a 14 návštevníků