H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » čtv 18 kvě, 2023 6:39 pm

Tak zase došlo na nějaké přpravy v práci, pokus o profil na sypané nástupiště... nahrubo vyfrézované te 4 mm MDF desky, tady už trochu zabroušené, tak aby to hranou zapadlo pod hlavu kolejnic.e Je tam na šíři zatím nechané o trochu víc než mezera co je na kolejišti mezi kolejemi, ale to se pak dopiluje přesněji na místě protože ne vše tam je přesně rovnoběžné a stejně široké... nebo se trochu hne kolejemi kde to bude možné. Před finálním zaděláním se to přelakuje nahrubo zapráší nějakám vhodným štěrkem (teda zatím moc nevím jakou zvolit barvu). pak se to asi přitáhne menšími vruty spolu s deskou kterou to bude ještě podložené k desce pod kolejemi aby to bylo do budoucna snáze demontovatlné kdyby se dělali nějaké další úpravy.
Sice to asi není úplně ideálně naprofilované, ale asi by to mělo být lepší než to co tam bylo dřív...

Obrázek

P1080058.jpg

P1080059.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » pon 22 kvě, 2023 5:10 pm

Tak malé shrnutí dalšího pracovního víkendu... už mi zbývají jen dva pokud bych nejel pryč, tak možná i tři... :oops:
To je docela málo na komplet zprovoznění SN, dodělání hrubé krajiny a aspoň místy její dopracování... možná by se dalo stihnout dodělat přes SN jen průjezd (na elektrické zapojování a další panel ovládání nebude čas tak bude jen ovál po celém obvodu po nově položené hlavní trati, a průjezd napevno přehozenými vyhybkami) aby se mohla dokončit hrubě nová krajina nad SN a mezi koncovou a hlavní tratí, protože starou krajinu tam už teď stejně nedostanu zpátky, možná jen sem tam část s úpravami...

Na prostředním stole je nahrubo připravená krajina za kolejema a kolem lokálky do koncové. Větší část domů zůstane zhruba na svém místě, jen trochu pootočených a posunutých u kus o který se lokálka odbočila k zadní straně stolů, hlavně na výjezdu z odbočné skoro o deset cm bokem oproti trati původní. Směrem k hlavní trati jsou skály, podobně jako třeba od Turnova směrem na Dolánky kolem zámku Hrubého Rohozce (zámek jako zámek tam asi nebude, na to tam je málo místa, ale možná vilku s věžíčkou a malým parčíkem kolem tam nakonec místo původní stavby nad skálu dám, proti hospodě a zastávce, tam kde je teď na fotce odložená chatička...), nejsou to skály odstřelované ale přírodní kdysy vymleté řekou kterou bych chtěl naznačit pod kolejemi v místě kde bude trochu vedená výš po malém náspu, a tam kde bude trať blíž od odbočné a níž bude trochu kopeček nahoru (aby chránil kontakt lidí s tratí v rohu kde je nejblíž vnitřnímu okraji panelu) a směrem k řece chatka nebo stanový tábor s lidmi a možná i nějakou loďkou u řeky. Dál od odbočné trať vystoupá asi 1.5 metru od odbočné na zbruba 3 cm výškově, kde bude malý mostek (nejvyšší bod na hlavní trati bude právě na tom mostku) pro potok. Rybníček tam kdysi byl ale voda z něj tekla vodorovnou strouhou do zadu panelu která spíš vypadala jako příkop kolem louky), takže tam chci dostat potůček od rybníka do údolí k řece, kde údolí kolem potoka zase trochu rozbije původní rovinatost terénu a opticky oddělí zastávku od koncové stanice... a hlavně dá trochu víc smysl vodě jako takokvé a tomu kam teče... přímo proti zastávce bude pastvina asi s ovcema aby to bylo otevřenější a bylo na zastávku líp vidět...

DSC05094u.jpg


připavené podloží hlavní tratě na třetím stole s koncovou stanicí, zatím při zatěžkávací zkoušce... :mrgreen: Aspoň k něčemu je dobrá výstavka pístů... i když ty malé jsou relativně lehké ale teda ty největší z Bardotky jsem nechal mimo, ty by se hlavně blbě na nalepeném korku balancovali... A přístě dojde asi konečně snesení původní tratě a její přeložení přes okrajovou vnější kolej ve SN takže průjezd bude v přímém směru od hlavní tratě. takže vytrhat původní protioblouk a trať tunelem, položit nový podkladový desky nalepit korek a připravit dělení na přechodu panelů, než to zaschne začít si pokládat koleje tam kde je už připravený korek na třetím stole a to možná stihne zaschnout i nová přeložka pod skálami, to by se za víkend stihnout mohlo...

DSC05100u.jpg


Zkušebně položené nástupiště v hlavní stanici, takto má 90 cm na délku. vlevo od nádraží u kolejí jsem umístil novou budovu místo pily nebo truhlárny co tam byla dřív, s ohledem na to že je skoro hned za tím náměstí to tam asi bude sedět líp, pojal bych to jako dům pro zaměstnance dráhy, byť je z režného cihlového zdiva a ne ve stylu nádražní buduvy...

DSC05091.jpg


Původní záběr s pilou třeba tady...

Obrázek

Asi ani ta benzinka není ideální, ale je aspoň víc "průhledná" a asi bych bych ji mohl víc opticky oddělit od náměstí ostrůvkem se zelení a chodníkem směrem do náměstí a možná i nějakým malým stromkem nebo okrasným křovím...

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » pon 29 kvě, 2023 5:23 pm

Tak je tu malé shrnutí dalšího pracovního víkendu...
Starý spodní ovál zrušen, postavena nová přeložka od odbočné před střední panel (stůl) k vedení nové tratě po obvodu věech tří panelů (stolů) pro které jsem měl už od minulého víkendu připavený podlklad pod koleje i s korkem. Část kolejiva ze starého oválu se použila na novou trať, hlavně část v tunelu a kousek před něj a část prutů abych nemusel řezat celé nové pruty, když na to délkově stačili ty staré, na novém vedení tratě jsou nové pražcové pole, dá se říci že poslavené na pevně daných obloucích a rovinách, aby se to nemuselo moc fixovat, v obloucích jsou pruty předehnuté, hlavně kvůli spojům v místech dělení stolů aby to tam nepružilo a nedělalo zub.
SN je zatím průjezdné jen po jedné koleji, na jedné straně vyhybky napevno do přímého směru, na druhé je zatím místo vyhybek jen rovná kolej (trohu tam jedna vyhybky zlobila, takže to je zatím bez nich. pokud to nezvládnu pořešit doma, tak to bude muset počkat až bude dodělaná krajina... na to mám asi už jen příští víkend, a pořád tak trochu váhám o tom dalším, aby to na otevření 16.6. bylo trochu ke koukání. Sice mám v plánu před muzejním víkendem být v depu už v pátek, ale to toho asi už stejně moc nedodělám, bude se muset řešit a připravovat víc dalších věcí aby to bylo na sobotní ráno hotové...
Pohled na SN které bude pak schované pod terénem...

Obrázek


Pohled na nové vedení tratě ze zkoušky průjezdu ještě bez korku u odbočné vlevo a prostředním panelu (stolu) nahoře na fotce...

Obrázek

...a pohled při zkušebním ježdění po celé trati, červeně jsou označeny tunely a vedení staré tratě.

Obrázek

Trochu jsem doufal že to půjde rychleji a že se dostane i na další přípravu krajiny, ale zatím na ni nedošlo. SN provozní na první akci nebude, i kdybych to stihl pořešit mechanicky, musí se to stejně dodělat komplet elektricky včetně panelu ovládání.
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » stř 07 čer, 2023 4:18 pm

Tak další malé shrnutí dalšího pracovního víkendu... a s ohledem na výsledek je jasné že tam budu muset jít pokračovat i příští víkend... :oops:

A stav před návratem domů... To žlutě označené ještě zbývá schovat.

DSC05323m.jpg


Možná kdybych zrovna neřešil i možné dělení panelů do budoucna, kdyby v práci neomarodil kolega a měl jsem čas si připravit si zakrytí SN vyfrézvané desky na kterou by přišla krajina navrch (takto jsem musel zase improvizovat z toho co jsem měl k dispozici tam) byl bych asi taky o kousek dál...

A pád detailů:
Stávající vjezd do tunelu na novém místě s trochu doupraveným okolím. U přední hrany panelu kde je trať blízko okraje v klesání k tunelu a oblouku jsem udělal před ní náznak zářezu ze dřeva (dva pevnější sokly na vruty skrz základovou desku a mezi nimi deska překližky a k trati dotvarované polystyrenem) aby vydržel i nějaký nechtěný náraz od diváků, ochránilo to soupravu před kolizí a hlavně vypadnutím na zem. a přitom to neomezilo pohled dětí do tunelu. Uvnitř mezi tratí a koncovou bude pár skal strukturově a barevně podobných ostatním, dál od tunelu to bude přecházet do mírnějšího svahu, sem tam políčko a louky, a postupně vyvýšení před potokem kde je připravený mostek a kde bych chtěl udělat rokli. Přeci jen členitější terén by měl vše opticky líp oddělit...

DSC05324m.jpg


Upravený reliéf krajiny kolem nového oblouku vnitřkem přes všechny tři stoly, zleva bude kousek lesa pak chatka která je už na svém míste, na loučce pár stanů nebo rovnou malý tábor oddělený živým plotem od chatky, a dole na dvou panelech naznačená řeka. Na přechodu mezi panely vpravo zase kousek vyvýšené krajiny proti kolizi a bránící vypadnutí soupravy, pak mostek pře potok od vrchu z kopce od rybníčku (přemýšlel jsem i o mlýnu ale na něj asi nebude moc místo.

DSC05321m.jpg


A kdyby se chtěl někdo do příprav muzejního víkendu zapojit, tak má možnost... Asi i pomoc u kolejiště by se počítala. ;)
Kolej-klub
29.května 2023

Přátelé, 10. a 11. června vyhlašujeme veřejnou brigádu na přípravu depa na nadcházející akci. Všichni, kteří se zúčastní jeden den brigády, dostanou volnou vstupenku na oslavy 50 let vozů M152.0. Kdo se zúčastní oba dny, dostane od nás volnou vstupenku a jízdenku na zvláštní vlaky vypravené v rámci akce. Více informací poskytneme v soukromé zprávě.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=650626737104158&set=a.564867552346744



Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » stř 14 čer, 2023 3:04 pm

Tak další zhrnutí... Krajinný reliéf skoro komplet nahrubo dodělaný, chybí ještě jeden kousek u začátku koncové stanice, zakrytovat prostor SN deskami z boku, nasázet stromy rozmístit pár budov aby to trochu ožilo... ale to se zvládne už dodělat v pátek před akcí...

Celkový pohled před dozeleněním, nazeleno zatím jen rovné pastviny, na šikmém břehu od koncové k hlavní trati místy les místy neudržované louky ve stráni, aby tam zůstali průhledy na koncovou stanici ale bylo to víc oddělené a vypadalo že je to dál... z vnitřního rohu doprava pod mostkem potok nahoru roklí k rybníku zatím je tu jako hnědý pruh jako stráně, jestli stihnu nasejt drobnéjší zeleň (posyp, statiku, foliáže, to se uvidí, přednější bude dodělat něco kolem koncové...

DSC05508m.jpg


Posledně zmíněný záchytný zářez (z větší části ze dřeva a překližky pro zpevnění) před tunelem kde se trať dostává blízko lidem a není jinak moc chráněná... před tunelem ponechaný kus bez, ale tím by to už propadnout nemělo a otevře to malým divákům pohled do tunelu, a taky dá trochu naději že voda nepoteče všechny do tunelu, když je pod kopcem... :mrgreen:

DSC05434.jpg


No a prozatimní výsledek bude po trošce pátečního dodělávání k vidění tento víkend v depu naživo...

Obrázek

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » úte 20 čer, 2023 3:55 pm

Tak jeden vcelku náročný víkend za námi... nejen kvůli tomu že mě v pátek něco skolilo takže jsem to dodělával v horečce a skoro bez jídla, a pak dva dny určené pro návštěvníky... zdá se že to i takto stačilo, byť to ještě nebylo dle mých představ...

DSC05717.jpg


A jedna zkouška průjezdnosti...

IMGP4592.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod Kavka_ » úte 20 čer, 2023 4:46 pm

Naprosto parádní, kam jsi to dokázal posunout a hlavně jak systematickou a cílevědomou práci jsi odvedl.
Smekám.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod Jirkátor » úte 20 čer, 2023 6:45 pm

Líbí se mi délka toho nákladního vlaku. To sestavit já, tak si vlaková mašina dělá zároveň i postrk. :)

Když se kouknu, jak to vypadalo před měsícem, tak super práce.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1036
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod Zlámalík » úte 20 čer, 2023 7:37 pm

Přísloví "Z h... bič neupleteš" tady dostává závažné trhliny! Dobrá práce.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » stř 21 čer, 2023 4:26 pm

Děkuji Pánové za slova chvály, moc si toho od Vás vážím. :wink: Ale nebojte nezdravého sebevědomí mi to nepřidá... :mrgreen:

Když už jsem to "rozsekal" tak mi holt nezbylo nic jiného než to dotáhnout za každou cenu do trochu koukatelného stavu aby nebyli diváci zklamáni, i když to stálo za poslední dva měsíce hodně odříkání si všeho dalšího a skoro všechny víkendy a ještě něco navíc doma a v práci co se dalo připravovat mimo kolejiště.
Teď si dám chvíli oraz než budu pokračovat. 8)

Asi jsi mě Zlámaliku zapomněl dost důrazně přesvedčit o tom že to nemělo jít... :mrgreen:
Ale základ byl vcelku dobrej a asi i část prapůvodní myšlenky co se nakonec trochu zkrouhla. Nebýt nutnost s ohledem na hloubku panelů sahat na nejmenší poloměry bylo by to rozhodně lepší, ale nechtěl jsem přilepovat něco dalšího okolo stolů.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » ned 02 črc, 2023 8:38 am

A když už bude časem i to skryté nádraží, není od věci aby pro ten účel bylo i víc vozů které by mohli po kolejišti kolovat... tak se něco málo pořídilo, sic to není žádná sláva, není to ani pod správou ČSD (která by měla s ohledem na zbytek kolejiště dominovat), ale pro radost dětí že se tam něco hýbe a mění, že nikdo z obsluhy nebude naštvaný když do toho hrábnou svýma očíčkama na konci prstů, že s tím vykolejí... to svůj účel splní. A když bude potřeba něco lepšího pro dospělejší návštěvníky, nebo na focení tak se holt na chvíli vozový park vymění za lepší...

DSC05962.jpg

DSC05961.jpg


Sic to jsou starší vozy, povětšinou od Kleinbahn, některé ani nejsou kompletní, tak rozumně jezdící i vypadající se tam najdou.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod Střelec » ned 02 črc, 2023 3:50 pm

Něco z toho půjde upgradovat a možná i přeznačit. Spoustu "úlovků" by stačilo jen přetřít, aby nevypadaly tak plastově, případně před nátěrem dolepit nebo dotmelit okousaná místa. Většina souprav projíždějící Chebem v sedmdesátkách měla hodně pestré složení železničních správ napříč Evropou, takže v zásadě není co řešit. A na upgradech vykopávek se krakeni můžou leccos naučit, aniž by to kroužek přivedlo na buben...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » pon 17 črc, 2023 4:39 pm

Tak je v plánu si s vozy "pohrát"... tak proč se to neučit na něčem takovém...

Trochu jsem se zase věnoval krajině tam kde bude nejvíc na očích malých diváků...

Kousek louky s chatkou u řeky, časem přibude na louku asi i nějaký stan a až bude víc vody asi i nějaká loďka na řeku...

DSC06553.jpg


A stráň oddělující hlavní trať od horní koncové stanice... část bude zalesněna, uprostřed bude kus jen zarostlý neudržovaný s trávou, křovím a nálety po vykácení, aby byl i pro ty menší průhled do hoření stanice... cesta asi bude nakonec přes koleje směrem k řece a místo malé louky asi strážní domek o kterém jsem přemýšlel u tunelu ale tam by na něj nebylo dost místa, leda že bych odstřílel kus skály... :mrgreen:

DSC06596.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » pon 28 srp, 2023 6:24 pm

Trochu se přes prázdniny porád pokračuje, jen po menších dávkách... je potřeba i jiné věci takže jeden brigádnický den padnul na nový přívěšák v měřítku 1:1, a když už dovolená taK si trochu odpočinout i od modelaření. Ale i tak o dovolené přibyli polotovary na pár nových vozů, které nám na kolejišti ještě scházeli...

Krom postupného přidávání vody z více vrstev laku, přibyl i jeden propustek na nové trati, viz první dvě fotky. Postupně se zelení (teď nejvíc asi zbytky foliáží) a připravuje se terén pro sázení stromů. Taky se trochu předělal kousek terénu a přibude jeden přejezd (jeho náznak je vidět na poslední fotce) a místo pro strážní domek.

DSC00591m.jpg

DSC00588m.jpg

DSC00584m.jpg


Chtělo by to ještě jednu dovolenou. jen na práci na kolejišti... aby to přibejvalo rychleji... :D
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod ondřej001 » stř 30 srp, 2023 5:34 am

Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co? :lol: :lol:
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků