Kolejište H0 300*160 cm - co s ním?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejište H0 300*160 cm - co s ním?

Příspěvekod Sandy » čtv 30 bře, 2023 10:20 pm

Dostalo se ke mně „hánulkové“ kolejiště o rozměrech cca 300*160 cm, poplatné době svého vzniku.
Kolejiště vzniklo na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Po celou dobu svého života bylo umístěno v rodinném domku, zavěšené pod stropem nad schodištěm. Do provozní polohy se spouštělo z přilehlého záchodu. Celý spouštěcí systém jsem neviděl, protože byl skryt nad stropním podhledem. Na záchodě byla malá skříňka s klikou, ze které vedlo lanko ke stropu a ze stropu nad schodištěm vycházela čtyři lanka, na kterých bylo kolejiště spouštěno.
Další zajímavostí je ovládání výhybek mechanicky páčkami na ovládacím panelu. Ovládací mechanizmus je skryt v panelu a zatím jsem nenašel odvahu systém rozkrýt.

Použité koleje jsou známé „plechové“ výrobky firmy PIKO. K podkladu jsou koleje přišroubovány mikrovruty. Nikdy jsem podobné neviděl. Protože po celý svůj život bylo kolejiště v relativním teple a suchu, jsou koleje pouze zoxidovány bez zjevných známek koroze.
O kolejovém plánu je zbytečné mluvit. Na kolejišti je naznačeno něco jako „stanice“. Z ní vycházejí tři samostatné okruhy. Prostřední okruh je napájen s opačnou polaritou, takže vlaky mohly jet při použití jednoho napáječe (zde FZ1) v protisměru. Kolejiště bylo stavěno jako analogové, s několika odpojitelnými úseky. Je postaveno jako provozně jednoduché, bez jakýchkoliv závislostí. Alespoň jsem žádné nenalezl.
Kolejiště je postaveno na dřevěném rámu, který je vzhledem k rozměrům poměrně subtilní. Podklad kolejí je ze sololitu nebo překližky, podepřených dřevěnými sloupky. Stavitel v tunelech důsledně dodržoval světlou výšku 10 cm, takže na kolejišti se běžně vyskytují stoupání 12 cm/100 cm! S průjezdnými profily podle NEM se stavitel moc nemazal. Vůbec netuším, jaká vozidla mohl původní majitel provozovat. Já jsem ke kolejišti dostal vraky lokomotiv E44 a E69 z produkce PIKO.

Krajina je vytvořena jako pevná skořepina neznámého složení. Na některých místech je použit polystyren.
Původní majitel mi řekl, že ho mohu klidně hodit do kontejneru, ale vycítil jsem, že by mu to bylo líto. Já jsem udělal tu chybu, že jsem místo toho, abych ho vzal za slovo, tak jsem ho převezl do firmy, kde jsem měl zrovna volný prostor. A teď nevím, co s ním.
Isopropylalkoholem, Kontaktolem a brusnou gumou jsem očistil kolejnice, místo FZ1 jsem připojil ROCO kostku a MM a pomocí Bardotky ROCO jsem kolejiště otestoval. Test dopadl dobře. Dva ze tří okruhů jsou sjízdné bez problémů s jedinou (a to dost podstatnou) výhradou. Při výjezdu ze stanice vlevo, je takový zlom, že Bardotka se opře pluhem o kolejnice a ztratí kontakt s „podložkou“. Při průjezdu opačným směrem to dává. Na několika místech jsem musel upravit průjezdný profil. Na způsob napájení prostředního okruhu jsem zatím nepřišel. Jedna kolejnice je stále bez napájení.

Jak jsem již napsal, kolejiště jsem ve slabé chvilce převezl do firmy, místo toho abych ho vyhodil. A teď je mi líto ho zlikvidovat. Mně je k ničemu. Mám jeden panel 200*100 cm a Minisegmenty GeoLine.
Dovedl bych si ho představit v nějakém klubu, který má dostatek prostoru, jako „cvičné“ pro začínající mladé členy. Byla by na něm ale spousta práce, protože některé partie jsou opravdu unikátní.
Nebo jako „hračkové“ pro příchozí. V Pečkách občas mají pro tyto účely jednoduchý dvoukolejný ovál z kolejiva ROCO GeoLine. Tady by vlaky mohly jezdit „opravdovou“ krajinou. Jezdily by v protisměru, mizely by v tunelech, přejížděly by most. To by se mohlo dětem líbit. A dospělí by si mohli projet své přinesené modely…

P2284107.JPG

P2284108.JPG


https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Kolejiste_H0-300_160_-_co_s_nim/

Pozn.
Alespoň na začátku bez poznámek typu: "Bez milosti zlikvidovat..." Tak "chytrý jsem taky :oops:
K dispozici je bez jakýchkoliv podmínek.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejište H0 300*160 cm - co s ním?

Příspěvekod Střelec » pát 31 bře, 2023 4:42 am

Zkus ho nabídnout do Peček. Já se takhle kdysi zbavil starého TT kolejiště (za odvoz). Prý posloužilo na součástky, ale zdaleka nebylo takhle zpracované - sice mělo mnohem lepší krajinu, ale celé to bylo z papundeklu a polystyrénu ( s nemalým podílem trubiček od hajzlpapíru.
Co se týká vozidel, asi to bylo dělané na vozy dvouosáky a nějaké menší (možná startsetové) lokomotivy.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Kolejište H0 300*160 cm - co s ním?

Příspěvekod Dovi » pát 31 bře, 2023 5:54 am

Kolejiště vzniklo na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Po celou dobu svého života bylo umístěno v rodinném domku, zavěšené pod stropem nad schodištěm. Na záchodě byla malá skříňka s klikou, ze které vedlo lanko ke stropu, a ze stropu nad schodištěm vycházela čtyři lanka, na kterých bylo kolejiště spouštěno.


Původní majitel se možná inspiroval tehdy aktuálním TV seriálem z železničářského prostředí.

Při čtení úvodu mi naskakovaly scény z Dynastie Nováků s panem Kemrem a jeho velkým H0 PIKO kolejištěm zavěšeným pod stropem a spouštěným navijákem poháněným klikou:

Josef_Kemr_s_navijakem_na_kliku_k_H0_kolejisti.jpg
Josef_Kemr_s_navijakem_na_kliku_k_H0_kolejisti.jpg (7.94 KiB) Zobrazeno 2191 krát


https://www.youtube.com/watch?v=MLLsPYmDnqw

Dynastie Nováků - modelové kolejiště
(video vloženo 6.8.2022, délka videa 16'05")


P. S.
Sandy, máš dobré srdce - ono něco zničit jde lehce, ale je to nevratná změna.
Pan Srstka s Kubiškou by měli radost, že jsi tomu opuštěnému zvířátku poskytnul dočasný útulek a dal mu tak šanci, že se dostane k novému chovateli :-)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 532
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejište H0 300*160 cm - co s ním?

Příspěvekod Dusan » pát 31 bře, 2023 8:16 am

Záleží na Tvém vkusu :-) Jestli si ho z nostalgie chceš nechat a případně ho někde nebo nějakým způsobem prezentovat, tak ho můžeš postupně dokončit právě v tom retro stylu jako "pomník/memento" době minulé, kdy nebylo nic :-)
U nás mezi letadýlkáři je takových bláznů dost, kteří dávají dohromady staré kity od KP a té době poplatných výrobních podniků.... Mají z toho větší radost než z stavebnic za tisíce, se všemi možnými lepty, resiny apod. 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1278
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků