Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Dusan » pon 16 led, 2023 8:43 am

Pěkně se s tím pereš. Měl bych technický dotaz. Jak plánuješ údržbu ve skryté části/výhybně pod novým "tunelem Blanka" ? To bude úplně celé oddělávací ? Visím tam radiátor, který asi nepoužíváš, ale pokud by topil, tak cirkulací to bude právě to místo kde by mohl být zvýšený "proud" prachu apod.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » pon 16 led, 2023 9:41 am

Ahoj,běžná údržba kterou myslím vysati prachu nebo cisteni koleji lze zvládnout takhle. V rohu místnosti za kulisou není zadni stěna tunelu. Tam je i jedna vyhybka vyhybny na kterou se dá dobře dostát.
Horší to je na straně radiátorů. Tam je vyhybka za delici rovinou . Při opravě by se musela sundat část rámu s obloukem a skladkovou koleji.
Jinak Blanka je prilepena. Když upadne drátek od koleji bude ze mě krtek s pajkou:)
Radiator právě běží pořád. Kolejiště je ve sklepě kde i v létě je chladno. Pro jarní a podzimní topení mám na opačné místě el. přímotop když neběží kotel.
Občas si půjčím od manželky robovysavac a on to tam dá dokupy:)
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » pon 16 led, 2023 5:25 pm

Ahoj,začal růst kopec nad Blankou a taky přidávám pohled do Blanky.
Jirka
Přílohy
20230116_181004.jpg
20230116_181146.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod HonzaM » stř 18 led, 2023 9:03 am

Myslím že by bylo praktičtější zejména u těch tratí na horní ploše je nezakrývat takovým dřevěným pevně instalovaným "tunelem" do nějž se nedostaneš a použít odnímatelný tunel ze styroduru. Tunely snadno vyřízneš třeba vytvarovaným horkým drátem místo smyčky v pistolové pájce. Viz ukázka dvou takových tunelů na mém kolejišti.
Na prvním obrázku je vidět odejmutý tunel. Mám tam i kontaktní plošky pro připojení DCC a vestavěný dekodér, umožňující ovládat osvětlení domečků.
Přílohy
odejmutý tunel2.jpg
tunel na místě.jpg
druhý tunel na místě.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » stř 18 led, 2023 9:42 am

Honzo odnímatelný kus krajiny planuju v červeném rámečku viz foto. Tam je schovaná vyhybka vyhybny a na tu se nedá dostat ze spoda rámu.
Tady do Blanky se "nejak" dostanu. Ruku tam strcim. Na výhybky se taky dostanu tak sem usoudil že to bude moct být jeden celek.
Čas to ukáže.
Já stejně asi nikdy nebudu jezdit když to pořád predelavam:)
Od 31.12. čekám zásilku s vyhybkama a stále nic. Nejsou skladem asi se čeká na výrobu.
Jirka
Přílohy
20230116_181146.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod hopeter » stř 18 led, 2023 10:30 am

Na podzemí nestačí dosáhnout ale je třeba i vidět na to co opravuješ.
Taky jsem spoléhal na dosáhnutí zespodu a ze stran a pak jsem pracně přidělával servisní otvory i z vrchu.... :wink:
Naposledy upravil hopeter dne stř 18 led, 2023 4:02 pm, celkově upraveno 1
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod milan ferdián » stř 18 led, 2023 10:48 am

Ale v rohu má servisní přístup jak k výhybně, tak i pohodlný přístup k novému tunelu Blanka. Nevím jakou postavu Jirka má, ale v rohu by měl mít přístup pro svoji figuru. Když tak vyšle jiného štíhlejšího člena rodiny :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » stř 18 led, 2023 11:09 am

Ahoj Milane,vždyť jsem to psal o pár příspěvků výše, je tam i fotka zadního přístupu. Pamatuji jak sem ti psal při návrhu plánku jedny rozměry zadního pristupu, pak sem je vyzkoušel a já se do toho trojúhelníku nevešel. Teď to je trojúhelník o stranách 2×80cm a delší strana cca 115cm a tam se v pohodě vlezu i s břichem a 105kg.
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod HonzaM » stř 18 led, 2023 11:25 am

Pokud vím, psal jsi, že je celé kolejiště průjezdné, což je samozřejmě dobře. Je potřeba čas od času vše projet a získat jistotu, že je vše bezpečně průjezdné. Uvidíš také kde může dojít k problémům. Sestav si delší vlaky a vyzkoušej si třeba a náchylnost k rozpojení. Stalo se mi vícekrát že jsem so nevšiml že někde v tunelu zůstalo několik vozů a další vlak do nich narazil. Vyzkoušej si co se stane když vlak vykolejí někde ve skryté části následkem špatně přehozené výhybky, jak se tam dostaneš teď a jak až dojde k zakrytí krajinou. Vyplatí se občas si sednout a jezdit si s více vlaky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod HonzaM » stř 18 led, 2023 11:52 am

Jirka1984 píše:Ahoj Milane,vždyť jsem to psal o pár příspěvků výše, je tam i fotka zadního přístupu. Pamatuji jak sem ti psal při návrhu plánku jedny rozměry zadního pristupu, pak sem je vyzkoušel a já se do toho trojúhelníku nevešel. Teď to je trojúhelník o stranách 2×80cm a delší strana cca 115cm a tam se v pohodě vlezu i s břichem a 105kg.

Jedna věc je se tam vsoukat a druhá tam pak něco dělat a potřebovat na to vidět. Je také rozdíl mezi tím, když jednou za potřebuješ něco opravit, nebo když dojde k provozní závadě, třeba vykolejení na výhybce nebo odpojený vůz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod nebel » pát 20 led, 2023 7:54 pm

jipol57 píše:A ještě bych při shození na červenou, problikl všechna světla. Bývá to tak dnes na návěstidlech.


To není pravda, bylo/je to tak na zařízeních, kde logiku tvoří releová vazba (elektromechaniky, TESTy, releovky) Na moderních elektronických zabezpečovačkách už nic neproblikává, protože tam už jednotlivá relátka z logiky postupně neodpádavají - logiku tvoří počítač a ten rovnou vyšle správný signál.
V budoucnu H0, variace na téma ČSD a IV. epochy v nezávislé trakci.
Uživatelský avatar
nebel
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned 01 dub, 2018 5:38 pm

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod jipol57 » sob 21 led, 2023 3:09 pm

nebel píše:To není pravda, bylo/je to tak na zařízeních, kde logiku tvoří releová vazba (elektromechaniky, TESTy, releovky)

Nevyznám se moc v návěstních systémech, ale že to není pravda bych netvrdil. Tyhle systémy se pořád používají, když to takhle vidím problikávat. Kdekoliv. Naposledy jsem to zahlídl na vjezdovém do Maloměřic, od Kr-pole. Je to druhý koridor. Tak to zase taková muzeální trať není. A na kolejišti to klidně může být od IV. po VI. epochu.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod nebel » sob 21 led, 2023 3:25 pm

Což odpovídá tomu co jsem psal, že to bylo/je tam, kde jsou výše zmíněná zabezpečovací zařízení. V Maloměřicích je releové zabezpečovací zařízení, které je dnes už také na ústupu ze slávy a nahrazuje se počítači (bohužel).

Další věcí je ta, že na mnoha stanicích i se staršími zařízeními odpadají jen několik málo relé, že probliknutí není vidět. Typicky tam, kde se používají jen dva, tři „základní" návěstní znaky a není jich víc. Proto např. probliknutí vůbec není vidět ve stanicích typu Rakšice, Studenec aj. podobné malé stanice, prostě to tam na vjezdu spadne „ze zelené rovnou na červenou, bez probliknutí žluté". Probliknutí mi přijde jako moc velká drbačka s něčím co být může a nemusí. Nicméně pokud by se autor chtěl pustit do frajeřinek, návěstidla i provoz oživí funkční přivolávačka a pak funkce reálných světelných návěstidel - když mění návěst ze Stůj na volnoznak, nepatrnou chvíli svítí zároveň Stůj i volnoznak, teprve pak zhasne Stůj a volnoznak zůstává. Když se volnoznak mění zpět na Stůj, tak už spolu současně nesvítí.
V budoucnu H0, variace na téma ČSD a IV. epochy v nezávislé trakci.
Uživatelský avatar
nebel
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned 01 dub, 2018 5:38 pm

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » pát 27 led, 2023 6:52 pm

Ahoj,
konečně jsem se odpichl a začal predelavat.Musel jsem si to párkrát nakreslit ve Scarmu abych výhybky napasoval na správné místa a nemusel moc zvětšovat rám.
Začal jsem novou vratnou smyckou( nove vedenou).
Položil anglicana v p. zhlavi a teď se pracuje na nové propojce.

Dostal jsem se do stavu skoro bezmocnost a pocitu přecenění sil. Vzal jsem si trochu velké sousto. A dokud jsem s tím včera nepohl měl sem potíže s pokračováním a chuť odložit projekt na jindy.

Ale včera jsem maknul a chuť do práce je zpět-kdyby ten Herkules rychleji schnul:)

Jo a taky na pohoří Atlas( Ural) se pracuje.

Jirka
Přílohy
20230127_193939.jpg
20230127_193916.jpg
20230127_193859.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » úte 07 úno, 2023 8:01 pm

Ahoj, kdo vydrzi koukat na 10min video a poslouchat me koktani ten si muze pustit prezentaci meho kolejiste:)
https://youtu.be/942MU0_zBas
A zkouska nove propojky.
https://youtu.be/gqRtGRC6oiw
Ještě aktuální schema.
Vrsek je SN ,uprostred Hlavni nadrazi a dole Horni nadrazi.
Jirka
Přílohy
Screenshot_20230207_125614_Z21.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron