“Pepino Rataje” v měřítku N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

“Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod HonzaM » pon 16 led, 2023 2:48 pm

Po delší době jsem navštívil kamaráda, majitele kolejiště “Pepino Rataje”, odpovídajicího mým představám, samozřejmě v měřítku N. Zaujme především rozsahem - plně využívá místnost 4,5 x 5 m. Kolejiště je rozprostřeno kolem všech čtyř stěn. Centrálním bodem je velké nádraží s jedenácti kolejemi, jejichž délka je s rezervou dostatečná pro nekrácený RailJet, ale i delší vlaky. Nechybí depo s točnou ani kontejnerový terminál. I druhé nádraží (Kácov) se čtyřmi kolejemi má délku postačující pro vlak s deseti Ypsilonkami. Třetí nádraží (Soběšín) má dvě koleje o délce pro vlak se šesti Ypsilonkami.
Největší část plochy je pokryta dobře navrženou a perfektně provedenou krajinou. Kolejiště se vyznačuje mimořádnou délkou nápaditě vedených mezistaničních tratí (z velké části viditelných), dílem dvojkolejných, dílem jednokolejných. Je tady možné si opravdu užít sledování jedoucích vlaků, ani nákladní vlak se třiceti wapkami na tomto kolejišti nepůsobí nepřirozeně. Na kolejišti není koncové nádraží ani smyčka, je tam několik nezávislých okruhů. Není tam ale skrytá stanice. Dobrý přístup k tratím vedeným v tunelech je zajištěn odnímatelnými díly krajiny. O užitečnosti tohoto řešení jsem se prakticky přesvědčil během návštěvy, kdy došlo k vykolejení několika vozů soupravy.
Většina vlaků spadá do V. a VI. epochy provozovatele ČD i ostatních provozovatelů na našich tratích. Všechny vlaky jsou digitalizovány. Ovládání kolejiště dosud ale digitalizováno není, výhybky jsou ovládány tlačítky připojenými přímo k přestavníkům.
Přílohy
Hlavní nádraží celkový pohled.jpg
Konterj. terminál.jpg
Kácov odjezd.zhlaví.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne pon 16 led, 2023 4:03 pm, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Velké kolejiště v měřítku N

Příspěvekod chphoto » pon 16 led, 2023 2:56 pm

Bože, takový nádraží, to by byla "žranice". Akorát je ta celá místnost o chloupek větší než můj panelákový obývák, tak nevím, jak by to asi manželka pobrala.... teda spíš nepobrala. No prostě se musím smížit s 1.9 x 1m.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod HonzaM » stř 18 led, 2023 8:38 am

I v N-ku lze udělat pěkné a nápadité detaily, na stejné ploše jako u větších měřítek a přitom mít bohatší možnosti provozu.
Přílohy
sjezdovka.JPG
pila.JPG
mosty.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod czhunter » pon 23 led, 2023 10:24 am

Musím se přiznat, že kdyby ten první obrázek neměl jméno, tak vůbec netuším na jaký "pěkný nápaditý detail" se právě dívám ...

Jinak teda sjezdovka kde když nedobrzíte tak skončíte v ústí železničního tunelu je spíš dost brutální detail :)
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 23 led, 2023 5:29 pm

czhunter píše:Musím se přiznat, že kdyby ten první obrázek neměl jméno, tak vůbec netuším na jaký "pěkný nápaditý detail" se právě dívám ...

Jinak teda sjezdovka kde když nedobrzíte tak skončíte v ústí železničního tunelu je spíš dost brutální detail :)

Ahoj,
Znáš Špičák? Tam to tak skoro je.
Ja teda jako sjezdovku (podle popisu) tipoval ten zelený svah od rohu k silnici, ale nevím.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod Dusan » pon 23 led, 2023 7:19 pm

Každý staví dle svých představ, umu a možností. Osobně obdivuji, že v tomto měřítku se někdo pustí do takového projektu v takovém prostoru. To je snad celoživotní dílo :-) Věci, které se mi nelíbí tam jsou, ale to neznamená vůbec nic pro ostatní, hlavně už vůbec ne pro majitele. Chtěl tam mít tahač s návěsem, dal tam vystřihovánku, atd. Prostě OK, má můj obdiv 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod HonzaM » úte 31 led, 2023 10:09 am

FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod StandaR » úte 31 led, 2023 1:56 pm

Velikostně je to paráda no, taková ta echt pořádná stanice.

Rád bych se koukl na stanici i v prázdnějším stavu, zajímaly by mě možnosti seřazování a posunu, při takto velké stanici bych jich čekal spousty :D
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod Zlámalík » úte 31 led, 2023 10:21 pm

Týjo. Já bych teda asi preferoval kratší vlaky a díky tomu ztvárnil i zhlaví stanice. Ale pokud se hlavně jezdí a neposunuje, pak systém "Praha hl.n." asi vyhovuje.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: “Pepino Rataje” v měřítku N

Příspěvekod Martin Justiz » stř 01 úno, 2023 9:45 am

Koukám že nejsem jediný kdo budoval v covidu o sto šest, bohužel teď je to o dost pomalejší
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků