kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Ivan » stř 23 lis, 2022 5:45 pm

Ahoj,

já jen doplním kluky. Mám podobně nízký rám (i boky z překližek) a kroutil se mi, takže jsem doplňoval, jak píše Zlámalík uhlopříčky. Jako zkoušku chytni rám za jeden roh, zvedni ho a uvidíš, nesmí se hýbat. Kdyby bylo kolejiště trvale někde, neřešil bych, ale stále ho uklízím a vyndavám ze skříně a tak jsem rád, že tu prudu s doplněním uhlopříček jsem udělal (já jich tam mám možná až moc, ale neva).

Flexi jsem dělal trochu jednodušeji než fox. Nejprve jsem přesně nakreslil na korek geometrii - obrys pražců a osu. Pak jsem umístil první výhybku, zafixoval lepidlem. Vzal metrové pruty, navlékl podloží, zafixoval k výhybce (spojky proletoval) a první úsek jsem rovnou přilepil až cca 15-20 cm před další výhybku. Dle nákresu jsem stočil zbytek flexi k další výhybce (hotového úseku) a říznul žilpilkou. Pozor, má dvě strany a s tou jemnější to jde fakt lépe, já to zjistil až docela po čase :mrgreen: . Jednoduše ukazovákem přidržím prut vůči podloží, opřu pilku o nehet a lehce řežu, jde to kupodivu lehce a rychle. Jednou se mi stalo, že to úplně nevyšlo a ve spojce byla asi 1.5mm mezera. Uřízl jsem žilpikou potřebný pididíl koleje, odštípl patky koleje a vložil mezi pruty do spojky a proletoval. Není to ani vidět. Pruty je dobré předohýbat zhruba do potřebného poloměru. On pak není v koleji takový tlak na pražce. Udělal jsem si na kusu překližky z ložisek jednoduchou ohýbačku, ale jde to asi i jinak.
Samozřejmě možností je bezpočet a každý to může dělat trochu jinak, ale třeba to trochu pomůže ;).
Jo a hladítko 12mm používám taky, padne přesně mezi pruty a rovné úsek mám fakt rovné.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » stř 23 lis, 2022 5:58 pm

Toto je jiný případ.kolega staví z kusovek. Flexi jsou jen doplňky
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » stř 23 lis, 2022 5:59 pm

Toto je jiný případ.kolega staví z kusovek. Flexi jsou jen doplňky
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod workous » stř 23 lis, 2022 6:48 pm

milan ferdián píše:
dansemacabre píše:......

Zkoušíš průjezdnost nejdelšími vozy co máš ve stanici :?: Protože dole nalevo se mi zdá dost divně usazená jednoduchá pravá výhybka.
-m-


Všem jsem to tady na té židli říkal "používej měrku, používej měrku nebo se z toho zblázníš" :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod StandaR » stř 23 lis, 2022 7:06 pm

workous píše:
milan ferdián píše:
dansemacabre píše:......

Zkoušíš průjezdnost nejdelšími vozy co máš ve stanici :?: Protože dole nalevo se mi zdá dost divně usazená jednoduchá pravá výhybka.
-m-


Všem jsem to tady na té židli říkal "používej měrku, používej měrku nebo se z toho zblázníš" :D


Každý český modelář by měl mít doma alespoň 1ks kvalitní měrky ve formě vozu Bmto :D

K tématu ale... Je pěkné že se stavba dala do pohybu, od pohledu to vypadá dobře, dalo by se na tom nádraží i pěkně zaposunovat
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Jirkátor » stř 23 lis, 2022 8:15 pm

Ten rám se ti bude opravdu kroutit. Já jsem před hlavním kolejištěm dělal malé zkušební o rozměru 110 x 70 viewtopic.php?f=1&t=12586&start=75#p275168 a kroutilo se to jako had s bolavým žaludkem. Pak jsem dal jednu příčku, ke které jsem prošrouboval ze shora i překližku a najednou to bylo tuhé jak betonový panel. Popřemýšlej nad tím, než bude pozdě. Až se ti bude z vlnící se základové desky odlepovat krajina, tak budeš přinejmenším rozmrzelý.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » čtv 24 lis, 2022 11:07 am

Kroutí se to minimálně, ale zkusím tam dolepit ještě dovnitř na šikmo čtyři žebra (do každého čtverce jedno)
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod HonzaM » čtv 24 lis, 2022 11:42 am

dansemacabre píše:Kroutí se to minimálně, ale zkusím tam dolepit ještě dovnitř na šikmo čtyři žebra (do každého čtverce jedno)

Pozor na to, kde budou přestavníky výhybek!
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod HonzaM » čtv 24 lis, 2022 12:18 pm

Vnitřní kolej v nádraží by měla být rovnoběžná s tou sousední. Mělo by to být nahrazením kusové obloukové koleje u výhybky na pravé straně flexi v celé délce.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » čtv 24 lis, 2022 1:04 pm

HonzaM píše:Vnitřní kolej v nádraží by měla být rovnoběžná s tou sousední. Mělo by to být nahrazením kusové obloukové koleje u výhybky na pravé straně flexi v celé délce.


Nerozumím, kterou myslíš. Na pravé straně je jen jedna kusová, abych dosáhl pevného bodu u výhybky a mohl podle toho řezat flexi.
Přílohy
TT_CHRPOV_all.jpg
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod HonzaM » čtv 24 lis, 2022 4:20 pm

dansemacabre píše:
HonzaM píše:Vnitřní kolej v nádraží by měla být rovnoběžná s tou sousední. Mělo by to být nahrazením kusové obloukové koleje u výhybky na pravé straně flexi v celé délce.


Nerozumím, kterou myslíš. Na pravé straně je jen jedna kusová, abych dosáhl pevného bodu u výhybky a mohl podle toho řezat flexi.

Na včerejší fotografii položených kolejí rovnoběžné nejsou, je ale možné, že se to tak jeví zkreslením záběru.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 05 pro, 2022 5:50 pm

Jezdím! Zatím je všechno zapojeno na trvalé napájení, další krok bude zapojení úseků a přestavníky (a doplnění žeber pro zpevnění konstrukce).
Přístavba cesty ke koncovému nádraží příjde až ve druhém sledu, zatím oceňuju, že můžu desku schovávat za skříň.
Přílohy
PXL_20221205_164353726.jpg
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Jirkátor » pon 05 pro, 2022 7:33 pm

Jenom malé upozornění: jak se na tom dá alespoň trochu jezdit, stavba znatelně zpomalí. Já si to omlouvám testováním před dalším krokem stavby. :twisted: Málokdo udrží tempo jako Tempotaxi.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod vojtas » pon 05 pro, 2022 10:44 pm

Ahoj,
Koleje vypadají položené pěkně, možná bych zvážil ještě výměnu EW1 v zadu za EW2, jsou provozně mnohem spolehlivější a lépe vypadají. JEště si pohlídej u flexi kolejí, aby se ti různě nepotkávaly konce pražců v místech ohybů, jak se podloží nepravidělně rozdělí, ale jinak to vypadá dobře.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Ivan » úte 06 pro, 2022 6:14 am

Já mám EW1 ve skrytaku a přijdou mi OK. Horší to je s obloukovymi IBW, ale co dělat, bez nich by to nešlo. Zatím jsou sjízdné dobře. Nelíbí se nějakému delším vozu (už nevím jakému), ale ty stejně standardně nebudu provozovat na mini.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků