Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod ondřej001 » sob 22 říj, 2022 7:04 am

jafobe píše:Vypadá to docela zajímavě, byť to neřeší zase moc cestu co by vedla nákladním prostorem dál.

Co třeba nějak takto jak jsem zmínil už dřív cesta ke strážnímu domku až za oploceným areálem, na silnici by se mohla napojit treba hned za mostem aby bylo vidět nvazující turisické značení už od nádraží. Malou přístavbu skladu kde by se to překládalo na aouta ba se dalo zrovna využít i jako budovu od váhy, jen by asi nebylo vhodné aby byla před štítem budoby kde by lezli přímo ze dveří na váhu, z boku by asi vypadala přirozeněji...

nádražní sklad 01u.jpg


Dík za nápady. Jenom přiložím.
Dříve byly ploty spíše jako schování bordelu před pracovitým lidem :) Spíš možná cesta se stopami od vozu odděleným šípkovým trním a špendlíky.
Když, tam bude ten dřevěný plot, bude muset nákladní auto pokaždé najíždět k rampě couváním.
Váha dříve hlavně sloužila k dávkovému - váhovému přesunu zboží mezi podniky, JZD, AGRO podniky. Pro osobní prodej bylo vše již naváženo a spočítáno v příručních skladech a následně(pokud vůbec bylo) uvolněno pro prostý lid. Váha tedy nemá již význam pro osobní prodej. Jediná možnost by mohla být u prodeje uhlí, ale i ta byla také dříve do pytlů. Jinak uhlí bylo také rozváženo podnikem služeb a skládáno do sklepů a roznáškou v putnách do poschodí. Lidé dříve neměly vlastní nákladní auta a nádražáci dostávaly na zimu uhlí v rámci služebního poměru.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod Sandy » sob 22 říj, 2022 8:10 am

Všeho moc škodí...
Na uhlí zapomeň. Není na něj dost místa.
Kolejovou váhu posuň co nejvíce doleva, až k začátku oblouku. Zároveň posuň doleva skladiště tak, aby se mezi kolejovou váhu a nájezd na rampu vešlo jedno couvající auto, které bude nakládat/vykládat přímo z vagonu. Za skladiště doplň rampu pro příležitostnou nakládku (mně nejasného typu) zboží, podobně jako bývala třeba v Dobřichovicích (nebo ve Všeradicích).
Dřevěnou boudu bych umístil jako na obrázku z 9.října. V současnosti ji má pronajatou spolek "Zahrádkáři Kersku"...
Silniční váhu, plot, velkoobchod/maloobchod bych vynechal. Stejně je to jen statická scéna.
A zůstane to čisté, nepřeplácané.
Dlažbu bych udělal jen mezi hlavní silnicí a nájezdem na rampu ke skladišti. A nebál bych se použít třeba výlisek kamenné opěrné zdi od MŽ. Ve vzpomínaných Dobřichovicích je takhle udělaná dlážděná plocha současných uhelných skladů. Kameny nejrůznějších tvarů a velikostí. Žádná vysoká štábní kultura. Po decentní patinaci by to mohlo vypadat přirozeně.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod ondřej001 » sob 22 říj, 2022 10:49 am

Sandy píše:Všeho moc škodí...
Na uhlí zapomeň. Není na něj dost místa.
Kolejovou váhu posuň co nejvíce doleva, až k začátku oblouku. Zároveň posuň doleva skladiště tak, aby se mezi kolejovou váhu a nájezd na rampu vešlo jedno couvající auto, které bude nakládat/vykládat přímo z vagonu. Za skladiště doplň rampu pro příležitostnou nakládku (mně nejasného typu) zboží, podobně jako bývala třeba v Dobřichovicích (nebo ve Všeradicích).
Dřevěnou boudu bych umístil jako na obrázku z 9.října. V současnosti ji má pronajatou spolek "Zahrádkáři Kersku"...
Silniční váhu, plot, velkoobchod/maloobchod bych vynechal. Stejně je to jen statická scéna.
A zůstane to čisté, nepřeplácané.
Dlažbu bych udělal jen mezi hlavní silnicí a nájezdem na rampu ke skladišti. A nebál bych se použít třeba výlisek kamenné opěrné zdi od MŽ. Ve vzpomínaných Dobřichovicích je takhle udělaná dlážděná plocha současných uhelných skladů. Kameny nejrůznějších tvarů a velikostí. Žádná vysoká štábní kultura. Po decentní patinaci by to mohlo vypadat přirozeně.


Na takové nejasné rampě jsem na vojně nakládal vojenskou techniku. Váha je, už teď co nejvíce u oblouku. Ono se to nezdá, ale ta plocha mezi skladem a mostem je dost velká cca 30x50cm.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod jafobe » ned 23 říj, 2022 12:06 pm

Tak ono prostor 30 x 50 cm v H0 není zase tak moc a něco se tam "ošidit" musí aby to vypadalo že tam je místa víc alespoň ze sněru za kterého se tam bude koukat nejčastěji.

Ještě pár takových zamyšlení i s ohledem na připomínky ostatních...

Trochu tak přemýšlím jestli by se uhlí pro lidi nedalo dát k zauhlování v depu, Byť asi v reálu tomu tak nebylo a navíc by to muselo být i tak trochu oddělené od skladu uhlí pro lokomotivy, pčeci jen každé by měl někdo jiný a vozit tam uhlí přes depo nebo točnu by asi taky nebylo moc ideální řešení... ale moc místa tam pro to asi taky nebude.
Váhy, silniční i kolejová na jednom místě? Asi by neuškodilo zvážit co se na spodní stanici bude nakládat, z toho co bude potřeba vážit... pokud by se tam spíš jen vykládalo asi by tam ani kolejová váha být ani nemusela, pokud by teda nedůvěra a zkušenosti drážních úředníků nebyla tak špatná že by nevěřili tomu co jim poslali... vážit se to bude spíš před jízdou než po ní. A možná by se kolejová váha dala dát do druhé hoření stanice, třeba na vlečku k fabrice odkud by odváželi zboží které je potřeba vážit nebo až do stanice ke kusým kolejím kde by mohli i něco nakládat (třeba tam udělat nájezdovou rampu na nakládání štěrku apod. a mohli soi to tam dojezt zvážit i z fabriky. Pak by se sklad v dolbní stanici dal posunout u kusé koleje blíž k nádraží (sice tam zase bude trochu prostor pro nájezd na rampu nebo stání aut před skladem trochu kolidovat se silnicí) a za ním by mohlo být i místo i na skladaní uhlí či volnou skládku skoro až ke kopci, nebo naopak. a v dolení stanici by zůstala silniční váha kde by mohli vážit nejen uhlí na autech a mohl by tam zůstat i ten malý sklad s prodejem

Jinak k plotům... V dobách starších (většinou před dobou kterou máš v plánu modelovat)je na fotfách plotů kolem nádraží všude dost, nejen kolem zahrádek zaměsnanců,ale i mezi mezi kolejemi a silnicí nebo parčíkem vedle, ale prostory kolem skládkové plochy tak často ani na záběrech nejsou na rozdíl od těch pro cestující...
Ale třeba na našem nádraží byl oplocen nejen nákladový prostor ale okolí kolejí až ke zhlaví, i když možná i kvůli tomu že celá daná plocha je na náspu, za mého mládí tam pamatuji už jen zbytky pletiva, dnes se tam najdou spíš jen zbytky sloupků v roští a kus mového plotu nad soukromým pozemkem v míste kde kdysi býval plot...
Třeba v Lomnici nad Popelkou je kolem nakládkového prostoru cesta vedená od nádraží směrem k fabrice mezi dvěmi ploty, na Malé Skale mají cestující taka cestu k silnici hned vedle nádražná budoby aby minuli nákladový prostor, který si pamatuji snad porád oddělaný plotem V Turnově byl víceméně celý nákladový prostor vedle nádražní budovy také oddělený od toho pro cestující.
Ale i tak dost často na fotkách tato místa pro naklákku zboží jsou zachycena podstatně méně často než prostory pro cestující, a z doby kterou máš v plánu modelovat (ještě před mým početím) je fotek asi nejen na internetu taky docela pomálu.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod ondřej001 » čtv 17 lis, 2022 7:15 pm

něco málo
Přílohy
006.jpg
005.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod ondřej001 » čtv 17 lis, 2022 7:20 pm

příprava další části
Přílohy
008.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 17 lis, 2022 9:11 pm

A pak že to nepůjde,líbí se mi dlazdeny plac. Jako skutečné. I detaily jako přívod elektriky do skladu.
Mám zase co okoukavat a dotahovat.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod Sandy » čtv 17 lis, 2022 10:14 pm

Dost dobrý...
Měl bych jen dvě připomínky:
1./ Ten "pobočný" sklad by by byl asi logičtější pod mostem, v místě, kde stojí náklaďák.
2./ "Opravné asfaltové fleky" bych primárně směroval do míst napojení polotovarů "kočičích hlav".
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod ondřej001 » pát 18 lis, 2022 6:41 am

Dík za názor.
Pobočný sklad je primárně určen pro výdej obyčejným lidem, dnes- maloodběratelům přímo do aut, ručních vozíků.
Opravné fleky - to já ne soudruzi, to támhle ti :D

Jde to, ale, když něco konečně dodělám, tak mě teprve napadají možnosti, jak to udělat jinak :lol:
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod Jirka1984 » pát 18 lis, 2022 7:03 am

....Jde to, ale, když něco konečně dodělám, tak mě teprve napadají možnosti, jak to udělat jinak....

Mě se ptal HonzaM proč neudělám nahrubo celou krajinu. Právě kvůli tomuto.
Vím,jinak by se vůbec nepokracovalo se stavbou.
Za mě to máš hezký.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod ondřej001 » pát 18 lis, 2022 7:36 am

Jirka1984 píše:....Jde to, ale, když něco konečně dodělám, tak mě teprve napadají možnosti, jak to udělat jinak....

Mě se ptal HonzaM proč neudělám nahrubo celou krajinu. Právě kvůli tomuto.
Vím,jinak by se vůbec nepokracovalo se stavbou.
Za mě to máš hezký.
Jirka


a co budem dělat po dostavbě :mrgreen:
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod Jirka1984 » pát 18 lis, 2022 8:22 am

Ty to bereš takhle....postavit a pak předělat:))
Já radši nastavím:))
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod jafobe » pát 18 lis, 2022 3:08 pm

I za mě je to pěkné. :wink:

Ty asfaltové záplaty jak znínil Sandy bych asi nehrotil... není přeci nutné jimi něco zakrýt, stačí že od toho co se má schovat odvedou pozornost jinam.. A navíc to nemusí být jen záplaty. ještě nezačali nakládat uhlí s mourenm sem tam písek, i to se sem tam trochu usype vedle a ne vždy to bude hned někdo uklízet.. :lol:

ondřej001 píše:... a co budem dělat po dostavbě :mrgreen:

Mám pocit že sis chvilku předtím sám odpověděl... :wink:
ondřej001 píše:Jde to, ale, když něco konečně dodělám, tak mě teprve napadají možnosti, jak to udělat jinak :lol:


Ale o tom je modelaření, pořád se učíme něco nového a vylepšujeme už vylepšené... nikdo jsme se nenarodil s vědomostmi a zkušenostmi, ale postupně si je propracováváme k pomyslné dokonalosti.
Časem začneme zjišťovat že je potřeba něco vyšistit, že se nám už něco pokazilo, něco jiného se nám už nelíbí, něco nám nevyhovuje, nebo najdeme něco co bychom na kolejišti chtěli ale nikdo to nevyrábí... nebo do toho začneme zasvěcovat novou mladší generaci ... mám pocit že kdo chce tak to můlže mít na "doživotí".

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod ondřej001 » čtv 01 pro, 2022 7:17 am

i v zimě roste tráva
Přílohy
les 01.jpg
násep.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 pro, 2022 3:00 pm

Tohle vypadá sakra dobře! Tohle se mi líbí, jak máš ty povrchy nabarvený.
Kdybys tu stráň s těma párátkama nechal tak, jakože tam jsou vysázený nový stromky, možná by to vypadalo ještě líp, než máš asi záměr!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků