Tochov H0 5000x4000

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » stř 10 srp, 2022 6:38 pm

Jirkátor píše:
Toch píše:... slepou kolej ...

Kusou kolej, prosím, kusou. :wink:

Moje chyba opraveno :) :D
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » stř 10 srp, 2022 6:59 pm

Pohled po příchodu do místnosti.
V 12  KOLEJKA0004.jpg

Pohled z Hlavního nádraží "za roh"
V 12  KOLEJKA0003.jpg

Pohled od okna
V 12  KOLEJKA0002.jpg


Je to zatim jen tak nahrubo naházeno.

Další plán je teďka to naházet do WinTracku, a rozepsat si provoz k tomu adekvátní SN, a začít přemýšlet nad logickými celky, jak pro stále ještě plánovaném rozfázování výstavby, tak hlavně zapojení DCC.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod nebel » čtv 11 srp, 2022 10:24 am

To vypadá parádně. :o
V budoucnu H0, variace na téma ČSD a IV. epochy v nezávislé trakci.
Uživatelský avatar
nebel
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned 01 dub, 2018 5:38 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Jiri Dvoracek » čtv 11 srp, 2022 3:06 pm

Toch píše:
Nádraží A. = Hlavní

zleva první tři užitečná délka 1800mm, čtvrtá 1400mm
Tady budou pendlovat rychliky a vše elekttrifikované, včetně delších neelektrifikovaných odbočujících na lokálku.


S jakými počítáš soupravami? Tohle je tak na maximálně 4 vozy. Mám asi 2metry v TT a přijde mi to málo. Jinak to vypadá parádně. 8) Osobně by se mi tam více líbil plánek Hranice město anebo alespoň hlavní stanice na způsob Čerchova, pokud to geometrie kolejiva dovolí. :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » čtv 11 srp, 2022 4:27 pm

Jiri Dvoracek píše:S jakými počítáš soupravami? Tohle je tak na maximálně 4 vozy. Mám asi 2metry v TT a přijde mi to málo. Jinak to vypadá parádně. 8) Osobně by se mi tam více líbil plánek Hranice město anebo alespoň hlavní stanice na způsob Čerchova, pokud to geometrie kolejiva dovolí. :wink:


Vejde se tam 1+5 "Ypsilonek" na danej prostor mi to bohatě stačí, delší už byl z jednoho konce stolu na druhej :)
Hranice město mi bylo velkou inspirací, a dlouho to vypadalo že udělám přezrcadlenou verzí, ale postupně jsem zjistil, že mi je příjemnější a přirozenější začít od nuly, než násilně upravovat už vyšpěrkovaný plán.
A taky u takhle velkýho "životního" (ano počítám že mi to vydrží na dlouho) projektu by mi přišlo zvláštní stavět plánek "cizí", ať by byl sebe lepší :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Ivan » pát 12 srp, 2022 10:51 am

Heleď, dobrý ;). V jekém CADu modeluješ ?

K plánku. Jistě se ozvou znalejší, ale já bych upravil dvě věci (samozřejmě nemusíě souhlasit :mrgreen:)

Nádraží na lokálce vlevo dole:
Ubral bych kolej, aby bylo jen tříkolejné a zrušil točnu s rotundou. Místo toho bych dal raději nějakou vícemístnou remízu, třeba Hodolany od igry.

Hlavní nádraží:
Na "severu" máš dvojitou kolejovou spojku a pravá kolej následně pokračuje do stanice takovým nehezkým esíčkem, abys snížil rozestupy mezi kolejemi.
Jako řešení mne napadlo jediné, nahradit DKW od Tilligu řešením namíru od KK koleje. Jistě, bude to dražší, ale myslím, že v tvém rozpočtu se to ztratí. A jako bonus tak budeš mít hezké modelové křížení.

Pak bych možná někde ubral budovy, ono opticky zmenšují kolejiště. Naopak zeleň vzdálenost mezi stanicemi prodlužuje.

Edit: oprava překlepů, pardon.
Naposledy upravil Ivan dne pát 12 srp, 2022 1:06 pm, celkově upraveno 1
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Fox » pát 12 srp, 2022 11:40 am

Za mně kladná připomínka, že jsi šel do oblých tvarů panelu a nedržel se striktně pravoúhlého konceptu (jako třeba já). Jednak nebudeš do toho při provozu tolik drkat a je to celkově mnohem hezčí kus nábytku :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod vojtas » pát 12 srp, 2022 12:03 pm

Přidávám se k názoru nahradit zhlaví s dkw řešením od KK, nejlépe s geometrií Elite EW1 narovnaných na 12st (oblouk končí na srdcivce a dál je výhybka rovná - vypadá to mnohem lépe a autentičtěji). Nejenže je to hezčí, ale taky na tom mají vlaky násobně lepší jízdní vlastnosti a odpovídá to NEM.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod milan ferdián » pát 12 srp, 2022 2:41 pm

Poloměr R366 úplně vyloučit z návrhu kolejiště, patří maximálně na vlečku, né na traťové, dopravní koleje a v SN :!: .
Wintrack - nepoužívat křižovatky/15°místo anglických výhybek.
Skica - upravená stanice.
-m-
Přílohy
Toch skica.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Zlámalík » pát 12 srp, 2022 7:13 pm

Vypadá to suprově a připojuju se s dotazem, v čem je to kresleno?
Já bych se ještě jen přimlouval za přehození kolejových spojek na "jihu" hlavního nádraží, aby napřed byla spojka z vnitřní kolej do vnější (tedy je přehodit navzájem). Nevím proč, ale vypadalo by to přirozeněji, oblouk zhlaví by se stáčel tak nějak líp. Ale je to jen můj dojem a nechám na Tobě.

Edit: Milanova verze to řeší elegantněji, takže moje poznámka ztrácí smysl.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1827
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » sob 13 srp, 2022 5:03 pm

Add. Ivan,vojtas
Super tip, o KK kolej jsme netušil až se budu blížit k bodu realizace určitě to zvážím.
Add. Ivan
Taky dobrej tip, na rotundě a točně úplně netrvám takže náhrada za remizu se mi zamlouvá, zkusím si tam něco poskládat.
Poměr zeleně/budov mam zatím v takovým hrubým konceptu za hlavním bych chtěl mít město, a zbytek venkov až příroda, ale tady si ještě nechávám hodně prostoru k úpravám
Add. Milan
Super! díky moc má to rozhodně lepší šmrnc, vyskládám si to digitálně.
Taktéž se komplet zbavím R366.

Co se programu týče, používám "stavařský" Allplan 2022 (rýsuju vtom v práci), z Wintracku jsem si v .Dxf vyexportoval komplet Tillig sortiment, nadělal si z toho objekty (bloky), barevně si je obarvil pro rychlou vizuelní kontrolu a začal stavět. Stavby a ostatní objekty jsou bud ručně obkreslený mapy.cz s nějakym vystínováním nebo obtaženo něco z Milanovo plánků :) + architektonický stromy. Stíny rúčo natahaný křivkama a černě vyplněný.

3Dčka pak dělám v Cinema 4D (Corona renderer), vyexportuju si DWGčka z Allplanu a vymodeluju to podle toho.

Díky všem za odezvu, momentálně je návrh ve finálním posouzení 2 měsíce na něj nebudu šahat a pokud budu i za tu dobu spokojenej, začnu ho řešit technicky.
P.s. je to už třetí "Finál" co už sem si byl jistej že je to ono, ale když se kouknu zpátky tak se musim lehce pousmát jak jsme byl naivní :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Jirkátor » sob 13 srp, 2022 5:45 pm

Co se týká točny, tak je jasné, že ji chce mít na kolejišti každý, ale ne všude se hodí, či vejde. Chápu tedy, že ji tam chceš také, ale k tomu malému nádraží je vážně nepatřičná. Dej tam jen jedno či dvoumístnou remízu a točnu s rotundou k té velké stanici, pokud bys jí chtěl někde mít, tam by dávala větší smysl.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Ivan » sob 13 srp, 2022 8:02 pm

Díky za info ke CADu, o Allplanu jsem slyšel, ale je to již opravdu dost profi. :wink:

Již jsem to psal, je fajn to nechat uležet... ale vždy tě napadne něco jiného :mrgreen:. Někdy i při samotné realizaci. Já se zařekl, že při stavbě už nebudu nic měnit a dodržel jsem to co se týče kolejiva. Co se týče krajiny bylo změn dost, protože papír prostě snese mnohem více (koncept ale zůstal) . Nutno však podotknout, že stavím mini a moje snaha byla tam toho nacpat krapet více, než by bylo vhodné. Je to však kompromis a ústupek, který jsem u mini záměrně provedl.
No a budovy jsou u mne kapitola sama o sobě, krom skladiště jsem postupně vyměnil všechny (staré zužitkuji někdy příště).

Někdo změny při stavbě dělá běžně, někdo dokonce plánuje jen rámcově. Vše jsou možnosti a každému vyhovuje něco jiného, stejně jako každá metoda má své výhody a nevýhody.

Ještě poznámku ke KK koleje. Osobně nemám zkušenost, ale tipuji, že dodací lhůty nebudou krátké, tak uvidíš až po poskládáš. Výrobky jsou však obecně chválené.

Město u hlavní stanice bude jistě zajímavé a stále není tolik časté na kolejištich. Když máš prostor a chuť, určitě ho tam postav.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Vladimír_B » sob 13 srp, 2022 8:10 pm

Ahoj, jen dvě poznámky. Ohledně kolejových spojek - samozřejmě není to 100% pravidlo - ale většinou pořadí spojek záleželo na směrovosti provozu P/L. U levostranné byla první spojka L => P a jako druhá samozřejmě ta druhá. U pravostranky bylo pořadí opačné. A pokud jste to měli banalizované, tak tam byla DKS.
Točna na lokálce ano, ale velmi krátká a s obdélníkovou remízou. Vejprty, Tanvaldy, Plavecký Mikuláš/Astapovo, Tisovec a jiné...
Výsečová rotunda s či bez obytného traktu patří na velké ("uzlové") nádraží a taky do Bečova...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Ivan » sob 13 srp, 2022 9:08 pm

Ještě jeden tip na lokálkovou stanici, když vidím prostor. Bezdružice, které i Milan 2x-3x zpracoval.

https://www.bezdruzickalokalka.cz/?p=po ... trati.html

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků