Tochov H0 5000x4000

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod RadekH0 » pát 01 črc, 2022 10:21 am

Vytvoření spirály na kolejišti je v dnešní době celkem běžné, avšak je nutné být alespoň trochu precizní a dodržet základní pravidla co uvedl Milan. Obrovskou výhodou je možnost nastoupání vetší výšky a vytvoření tak perfektního prostoru pro manipulaci např. ve skrytých částech. Rozhodně doporučuji spirálu udělat o co největším možném poloměru oblouků, jednak kvůli omezení jízdních odporů a také kvůli přístupu. U spirály s větším poloměrem získáš pěkný přístup z vnitřní strany. V tom případě může být spirála umístěna např. v rohu místnosti, prostor nad spirálou může být odnímatelný a lze využít jakožto manipulační průlez kvůli dosahu rukou. Na internetu zahraniční modeláři vytvořili několik pěkných kalkulaček, které ti po zadání základních údajů vypočítají jednotlivé rozměry potřebné pro stavbu.

Koncept projektu ve formě patrového, segmentového kolejiště je u nás nezvyklé a neokoukané řešení, které se mi začíná čím dál víc líbit. Klidně se nad ním v rámci studia taky zamysli a mrkni na nějaký fotky/ videa (double deck model railroad). Ve tvém případě by to mohlo hodně usnadnit rozdělení stavby do jednotlivých fází.

Přímo zde na fóru je diskuze se soupisem těch základních pravidel, které ti zaručí bezproblémový provoz na kolejišti:
viewtopic.php?f=49&t=13219
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » úte 19 črc, 2022 2:05 pm

Aby to nevypadalo, že jsem to zabalil :) Posílám náhled do fáze plánování.
První verzi už jsem komplet vyskládál do Wintracku, ale nějak to "nekliklo" prostě sem si tim nebyl jistej, a než tu ještě zvýšit nejistotu co vlastně chci spoustou různých názorů rozhod jsem se, že budu prezentovat, až variantu se kterou budu alespoň vnitřně spokojen.
Během plánování jsem viděl spoustu dalších nových inspirací a tak se furt točím kolem konceptu, než to začnu řešit přesně. A protože už sem se v těch variantách začal ztrácet a v různejch papírkách z míst kde sem zrovna dostal nápad, už sem měl bordel, vytvořil jsem si šablonku v měřítku. A zkoušim a zkoušim....(* že to vyšlo na mince, které obtahuju je šťastná náhoda :))

Z šablonky je patrné, že jsem se rozhodl pro "revizní" pruh 40cm podél stěny s oknem, myslím že mi to ušetří spoustu starostí s radiatorem, oknem a přístupem a umožnilo mi to roztáhnout desku, která teď bude dostupná z obou stran.
Dále jsem si tam dal jednoduchý odškrtávací seznam pro mě důležitých věcí.

Díky tomu, že tam teď mám těch 40cm, myslíte že je možné dát celý stůl na kolečka a případně si sním hejbnout dle potřeby? Nebo je to už při takovéhle velikosti blbost? (je tam plovoučka, koberec tam nikdy nebude)

IMG_20220719_154252882.jpg
Přílohy
ŠABLONA.pdf
(36.26 KiB) 132 krát
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 črc, 2022 5:19 pm

Toch píše:... myslíte že je možné dát celý stůl na kolečka a případně si sním hejbnout dle potřeby? Nebo je to už při takovéhle velikosti blbost? (je tam plovoučka, koberec tam nikdy nebude)
IMG_20220719_154252882.jpg

Klidně bych do toho šel. Když koupíš kvalitní kolečka s dostatečnou nosností a pořádně "zavětruješ" nohy, tak by neměl být problém.

Co se týká délky plánování, lepší je nepodcenit přípravu, než zápasit s nečekanými problémy při stavbě.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Kavka_ » úte 19 črc, 2022 5:30 pm

Tak především musím pochválit přístup k plánování - moc pěkné.
Teprve v této vizualizaci jsem si uvědomil, že jde o plochu větší než můj obývák :)
Co se týká posunu kolejiště - myslím že bude důležité jak je podlaha rovná a pokud bude kolejiště skutečně natolik bytelné, že bude stát samo a žádný prvek nebude fixován ke stěně, i tak to na velké stěhování myslím nebude - počítám, že to bude celkem těžké a vážně bych se bál nerovnosti podlahy...
Zkušenost mám s pohybem kolejiště 4 x 1,1 m po koberci sunutím dřevěných nohou. Není to zrovna hitparáda - stejně tak jsme nechali u stěny mezeru 40 cm a zjistili jsme, že to je skutečně jen nouzový vlez a pokud to má být do buducna k něčemu, budeme si muset hlídat linii... (ok, vejdeme se, ale jsme u toho jak hrom do police)
Ať se daří!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod RadekH0 » úte 19 črc, 2022 7:12 pm

S těmito dotazy mám následující zkušenost:
Přístupový pruh ti rozhodně zjednoduší trable s oknem a topením, avšak 40 cm šířka je opravdu málo. Ideální je aspoň 50-55 cm.
Bývalé kolejiště (L 3,7x 2,8 m) jsem měl na rovné podlaze a na kolečkách od popelnic (jsou s brzdou). Základ rámu byl kvůli pevnosti ocelový a v jednom člověku to byl docela problém uřídit, respektive hýbat s tím šlo pěkně ale uhlídat, abych něco nezníčil už bylo horší. Podle mě bude ideální nechat si nalevo ten navrhovaný pruh a kolejiště nechat napevno.
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod chameleon » sob 23 črc, 2022 5:43 pm

Kdybys to chtěl mít jednoduché a mít celé kolejiště kromě lokálky v jedné rovině, tak by to šlo cca nějak takhle.
Je to jen na rychlo, ta lokálka by šla trasovat mnohem hezčejc, zkoušel jsem si jak se to v H0 vleze..
Přílohy
Tch.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Zlámalík » sob 23 črc, 2022 8:14 pm

To vypadá sakra dobře, jako nápad. Jen bych "utáhl" oblouk dvojkolejky vlevo dole, aby mi lokálka nestoupala takhle blízko vedle tunelu - tunel by mohl být v boku kopce, který spadává do údolíčka mezi dvokolejku a lokálku.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1780
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod HonzaM » sob 23 črc, 2022 9:14 pm

RadekH0 píše:Vytvoření spirály na kolejišti je v dnešní době celkem běžné, avšak je nutné být alespoň trochu precizní a dodržet základní pravidla co uvedl Milan. Obrovskou výhodou je možnost nastoupání vetší výšky a vytvoření tak perfektního prostoru pro manipulaci např. ve skrytých částech. Rozhodně doporučuji spirálu udělat o co největším možném poloměru oblouků, jednak kvůli omezení jízdních odporů a také kvůli přístupu. U spirály s větším poloměrem získáš pěkný přístup z vnitřní strany. V tom případě může být spirála umístěna např. v rohu místnosti, prostor nad spirálou může být odnímatelný a lze využít jakožto manipulační průlez kvůli dosahu rukou. Na internetu zahraniční modeláři vytvořili několik pěkných kalkulaček, které ti po zadání základních údajů vypočítají jednotlivé rozměry potřebné pro stavbu.

Tohle obsahuje aplikace XTrackCAD výchozí parametry, o výpočet se postará program sám. Máte tak k dispozici nástroj k návrhu celého kolejiště.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » pon 25 črc, 2022 1:08 pm

chameleon píše:Kdybys to chtěl mít jednoduché a mít celé kolejiště kromě lokálky v jedné rovině, tak by to šlo cca nějak takhle.
Je to jen na rychlo, ta lokálka by šla trasovat mnohem hezčejc, zkoušel jsem si jak se to v H0 vleze..


Ano vypadá to že půjdu touto jednoduší cestou, vlastním bádáním jsem zatím taky dospěl k tomu že dvou kolejka bude prostě na 0 a lokálka nad ní vytvoří patro a schová SN k dvojce, ještě se s tím trochu musím poprat než to pustím mezi lidi.

Moc se mi líbí ty skryťáky za tunelem a hned otočka to zkusím zaimplementovat, všude sem se tvrdošijně snažil vytvořit okruh, tohle je supr.

Co se horních nádraží týče obě bych koncové asi nechtěl, ale začíná se mi to líbit a jedno tam asi udělám.

Otázka na provoz: Jezdil by ale do takovéto koncové stanice Rychlik s 3ma Y?

Co mě ale trochu zarazilo jsou šířky stolu
Tch kopie.jpg

Měl jsem za to, a fyzicky jsem si vyzkoušel, že dál jak 80 cm nedosáhnu a jakákoliv manipulace dále není možná (viz oranžová zóna)
Návrh počítal s přístupem ze všech stran nebo mi unika nějaký fígl?
Naposledy upravil Toch dne pon 25 črc, 2022 1:26 pm, celkově upraveno 1
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » pon 25 črc, 2022 1:13 pm

RadekH0 píše:S těmito dotazy mám následující zkušenost:
Přístupový pruh ti rozhodně zjednoduší trable s oknem a topením, avšak 40 cm šířka je opravdu málo. Ideální je aspoň 50-55 cm.
Bývalé kolejiště (L 3,7x 2,8 m) jsem měl na rovné podlaze a na kolečkách od popelnic (jsou s brzdou). Základ rámu byl kvůli pevnosti ocelový a v jednom člověku to byl docela problém uřídit, respektive hýbat s tím šlo pěkně ale uhlídat, abych něco nezníčil už bylo horší. Podle mě bude ideální nechat si nalevo ten navrhovaný pruh a kolejiště nechat napevno.


Díky za info, pokud to bude možné těch 50cm dodržím. Pohyb stolu bych chtěl spíš jako super nouzovku, protože jak píšeš na každodenní šoupání to rozhodně nebude :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod chameleon » pon 25 črc, 2022 11:56 pm

Toch píše:Měl jsem za to, a fyzicky jsem si vyzkoušel, že dál jak 80 cm nedosáhnu a jakákoliv manipulace dále není možná (viz oranžová zóna)
Návrh počítal s přístupem ze všech stran nebo mi unika nějaký fígl?

Můžeš segment levé smyčky otočit o 90° do místnosti, pak to bude splňovat tu 80cm podmínku. Úvraťovou stanici můžeš změnit na průjezdnou. Místo točny vpravo můžeš mít též volný prostor... anebo to celé překopat dle tebe, však to bude tvé kolejiště. :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » stř 10 srp, 2022 6:11 pm

Tak už jsem zase pokročil v plánování. Verze 12 pod verze c, už se mi začala zamlouvat a tak jsem si ji nejdříve naskládal nahrubo z krabic. Pak jsem si ji vymodeloval ve 3D +- terén. Když oboje vypadalo hratelně na hrubo jsem natahal koleje a zapřemejšlel i nad krajinou.
Nejdřive plánek s vyznačením viditelných tratí.
IMG_20220810_192423889 kopie.jpg

A tady je nástřel skrytých nádraží.
IMG_20220810_192429978 kopie.jpg


Koncept je takový že společné nádraží v je v +-0,00 celá levá část dvoukolejky je taktéž +-0, a vlevo je pouze SN do smyčky, vpravo po tobogánu sjede pod stůl kde budu mít hlavní SN pro celé kolejiště.
Lokálka z nádraží mizí v tunelu tobogánem stoupá do +24 a celá levá část je +24 včetně SN, které se svíjí dovnitř oblouku a bude pod "kopcem" který bude ztvárněný jako Hruboskalsk os dominantou v podobě Hrubé Skály na čele.
Přístup bude nějakou formou odklopení "kopce".

Následuje rozložení kolejí.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » stř 10 srp, 2022 6:28 pm

2 kolejka_5.jpg

1 kolejka_4.jpg

Poloměry oblouků
viz legenda v obrázku.

Hodně jsem se teď pral s nádražím no vlastně s oběma.
Nádraží A. = Hlavní
nadro.jpg


zleva první tři užitečná délka 1800mm, čtvrtá 1400mm
Tady budou pendlovat rychliky a vše elekttrifikované, včetně delších neelektrifikovaných odbočujících na lokálku.
Dále manupulační + odbočka na vlečku do místního průmyslu.
Pak jsem trochu za experimentoval a zkusil přidat kusou kolej (10a) pro osobáky co tu mají konečnou aby neblokovali hlavní koleje (tím si nejsem moc jistej), ale v Liberci to maj taky :)

Posun byl myšlenej tak, že na manipulační kolej (6) přivezu cargo z SN, odpojim mašinu na 6a a odjedu s ní, pak z vlečky vyjede T203 a pomocí výtažný 6b si to rozdělí a postupně odvozí.
Naposledy upravil Toch dne stř 10 srp, 2022 6:38 pm, celkově upraveno 1
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Jirkátor » stř 10 srp, 2022 6:35 pm

Toch píše:... slepou kolej ...

Kusou kolej, prosím, kusou. :wink:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Tochov H0 5000x4000

Příspěvekod Toch » stř 10 srp, 2022 6:38 pm

A nádraží E.
Ecko_.jpg

Tak tady jsem hodně váhal. Na jednu stranu si myslim, že se toho snažim nacpat na malej prostor moc, a že by tomu tady prospělo podstatně menší nádraží, ale prostě jsem si zamiloval nádraží z "modelářský-sklípek" a tohle je takové hodně zmenšená napodobenina.
Prostě bych na kolejišti chtěl mít jedno nádraží "zazenitem" napůl zarostlý dosluhující co už dávno neslouží k tomu k čemu dřív a jen tak z nouze je ještě aktivní.
Tady bude stavět maximalně Mašina +3 Y, a osobák, zbytek tu jen prolítne.
Na 1a by stál buď nějaký vrak a nebo něco malého, 3a bych chtěl mít zbrojení naftou.
kolem točny zbytky nějakých zrezlých konstrukcí z dob páry ale nic aktivního.

Celkově provoz a řád musim ještě doladit, aby mi na to vyšli SNka.
Nádražní budova, bude buď na hraně nebo na samostatně odjímatelném kusu v levém trojúhelníku, tak abych si nezablokoval přístup.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: martin-tt a 10 návštevníků