Rozšíření stávajícího kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod czhunter » sob 22 led, 2022 6:21 pm

HonzaM píše:Tohle se doladí při pokládce, je zbytečné to dělat na obrazovce v aplikaci.

Naopak - je zbytečné čekat na geometrická překvapení až při pokládce kolejí, když je v aplikaci můžeš najít a vyřešit hned.
Nakonec - opravit to v CADu je vždycky 100x jednodušší, než to opravovat ve fyzickém světě (a jak se říká: "Neexistuje žádný důvod, proč by to v datech mělo být špatně")

Jinak podle mě je divné dělat nástupiště mezi průjezdnými kolejemi.
Neříkám že to neexistuje, nejsem znalec výjimek, ale když jsem si teď rychle projel koridor na fotomapách, tak se to u takto malých stanic nepoužívá.
Já bych nástupiště umístil přesně opačně než ty (tj. mezi koleje, které máš v plánku nejblíž k sobě).

PS: nemáš vlevo v oblouku hodně malé poloměry?
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Ivan » sob 22 led, 2022 6:54 pm

Podívejte se třeba na Senohraby na trati Praha - Benešov. Stanice po koridorizaci jen tříkolejná, ale není poznat, které dvě koleje jsou hlavní. Proto si myslím, že ve VI. epoše, kterou tuším Honza modeluje, je všechno možné.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod vojtas » sob 22 led, 2022 6:57 pm

když už ty koleje takhle blbě rozjet od sebe s ostrovem mezi a neudělat dva ostrovy nebo jeden ostrov a jeden poloostrov, proč to dělat úplně debilně? Omlouvám se, ale zhlaví v železniční stanici má plnit dvě funkce. zabírat co nejmíň místa na úkor délky dopravních kolejí, a umožnit průjezd co nejvyšší rychlostí po kolejích, kde to potřebuju. Tohle zhlaví nedělá ani jedno. Koleje jsou nesmyslně mnohem kratší, než by musely být, a všude se jede nějak blbě do křivé, takže to ani neospravedlňuje to umístění nástupiště mezi koleje. Proč ne třeba takhle?
Přílohy
zhlavi.jpg
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod vojtas » sob 22 led, 2022 7:05 pm

Ivan píše:Podívejte se třeba na Senohraby na trati Praha - Benešov. Stanice po koridorizaci jen tříkolejná, ale není poznat, které dvě koleje jsou hlavní. Proto si myslím, že ve VI. epoše, kterou tuším Honza modeluje, je všechno možné.

samozřejmě že je. Jsou to ty krajní koleje kde se jede rovně. Ta střední kolej je předjízdná a bylo to dané stísněnou situací a směrovými poměry. ve VI. epoše jsou ty tvary zhlaví sice často podivné, ale vždycky to má nějaký jasný účel, většinou maximalizaci rychlosti a snahu dosáhnout super délek kolejí kvůli metransu.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » sob 22 led, 2022 7:23 pm

czhunter píše:Jinak podle mě je divné dělat nástupiště mezi průjezdnými kolejemi.

Jen tak rychle z hlavy v mém okolí, Soběslav, Planá nad Lužnicí, trochu větší Veselí nad Lužnicí.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod look23 » sob 22 led, 2022 7:35 pm

K tomu Žďasu je i video s posunem pro pokochání odkaz
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 22 led, 2022 10:23 pm

ad vojtas: na tom návrhu máš asi výhybky s větším úhlem odbočení. Musíš použít sortiment kolejiva PECO Code55.
To 60 mm nástupiště mezi průjezdnými kolejemi jsem navrhl v souladu s plánkem od Milana Ferdiána (v tomto vláknu).
Samozřejmě by se dala navrhnout lepší stanice, ale mám k dispozici jen 3600 mm, na jedné straně mi dvojkolejka přijíždí téměř u kraje panelu a na druhé straně musím trať zatočit do pravého úhlu, abych mohl pokračovat podle stěny. Samozřejmě jsem si vědom že to není ideální, na ostatních místech v kolejišti mám takto malé radiusy jen v tunelech, ale tady potřebuji mít ty kolejové spojky a nechci je dávat až za oblouk schovaný v tunelu.
Pokud jde o realizovatelnost, XTrackCAD ji hlídá a pokud by něco nešlo realizovat, upozorní na to (v podmínkách zadávám minimální přípustný rádius.
Jsem rád za tuto věcnou diskuzi.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 23 led, 2022 7:33 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod vojtas » sob 22 led, 2022 11:33 pm

Nemám. Jsou to střední výhybky peco code 55 s úhlem 10°.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » ned 23 led, 2022 7:32 am

vojtas píše:Nemám. Jsou to střední výhybky peco code 55 s úhlem 10°.

Ok, můžeš to prosím nakreslit trochu jasněji, tedy jen tvoje řešení, bez překryvu s původním? Díky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Dusan » ned 23 led, 2022 8:56 am

HonzaM píše:ad vojtas: na tom návrhu máš asi výhybky s větším úhlem odbočení. Musíš použít sortiment kolejiva PECO Code55.

:mrgreen: Hlavně, že jsi nedávno tady jednomu napsal, že je to snad zřejmé z návrhu o jaké kolejivo se jedná :mrgreen: Z Vojtasova návrhu úpravy je to taky plně zřejmé ..... se divím, že jako zarytý eNkař na tomto kolejivu jsi to nepoznal.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » ned 23 led, 2022 10:38 am

Dusan píše:
HonzaM píše:ad vojtas: na tom návrhu máš asi výhybky s větším úhlem odbočení. Musíš použít sortiment kolejiva PECO Code55.

:mrgreen: Hlavně, že jsi nedávno tady jednomu napsal, že je to snad zřejmé z návrhu o jaké kolejivo se jedná :mrgreen: Z Vojtasova návrhu úpravy je to taky plně zřejmé ..... se divím, že jako zarytý eNkař na tomto kolejivu jsi to nepoznal.


Promiň, ale tam to bylo tak překryté jedno přes druhé, že šlo těžko rozlišit co je co.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » ned 23 led, 2022 10:44 am

Práce stále pokračuje. Opustil jsem to 60 mm nástupiště a předělal to jak už navrhoval myslím vojtas. Takže další varianta. Působí to podle mého názoru daleko přitozeněji.
návrh 8 a.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod chphoto » ned 23 led, 2022 2:52 pm

Takže budou jen malá nástupiště všude? Už víš, jaká to budou, jestli takové to uneverzální od Auhagenu, nebo něco jiného? Nástupiště také budu zanedlouho řešit.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » ned 23 led, 2022 3:49 pm

chphoto píše:Takže budou jen malá nástupiště všude? Už víš, jaká to budou, jestli takové to uneverzální od Auhagenu, nebo něco jiného? Nástupiště také budu zanedlouho řešit.

Na domácím kolejišti jsem měl nástupiště o šířce 28 mm (pro rozteč středů kolejí 45 mm), což odpovídá 4,5 metru v reálu. Bohužel si nepamatuju výrobce, krabičku už asi nenajdu, tak budu muset pátrat na netu.
Ale objevil jsem tohle, stavebnice nástupišť v několika šířkách i několika výškách hrany:
http://modusteck.de/modusteck%20bahnste ... gbelag:32N.
Na stránce je možné stáhnout příručky.
Asi zkusím něco objednat na zkoušku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod chphoto » ned 23 led, 2022 4:36 pm

No to vypadá docela dobře, jestli budeš něco objednávat, tak to by mě taky zajímalo, i když já to mám zatím vše plánovaný na Auhagen nástupiště a malý na Volmera, tak to už asi měnit nebudu. Ale pro inspiraci určitě.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků