Stanice Nová a Stará Ves

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Sandy » pát 26 lis, 2021 10:56 pm

Tempotaxi píše:.....
Jak velká mezera se dělá mezi písmeny. Ono bohužel skoro nikde to není stejné.
Příklad: jiná mezera bude u písmen „MAN“ nebo „MIN“. Tohle jsem vypozoroval s reklamních popisů na železničních vozech. Že mezery nejsou všude stejné. A to bylo to správné písmomalířství.
.....

Tak, samozřejmě, že je mezera mezi různými písmeny různá. Je to k nevíře, ale v šedesátkách jsme se to učili na ZÁKLADNÍ ŠKOLE ve výtvarné výchově,
Probírané téma bylo technické písmo.
Tuším, že se to jmenovalo písmena úzká a široká.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Miloš_P » pát 26 lis, 2021 11:20 pm

Sandy píše:
Tempotaxi píše:.....
Jak velká mezera se dělá mezi písmeny. Ono bohužel skoro nikde to není stejné.
Příklad: jiná mezera bude u písmen „MAN“ nebo „MIN“. Tohle jsem vypozoroval s reklamních popisů na železničních vozech. Že mezery nejsou všude stejné. A to bylo to správné písmomalířství.
.....

Tak, samozřejmě, že je mezera mezi různými písmeny různá. Je to k nevíře, ale v šedesátkách jsme se to učili na ZÁKLADNÍ ŠKOLE ve výtvarné výchově,
Probírané téma bylo technické písmo.
Tuším, že se to jmenovalo písmena úzká a široká.

Tady je základní info o mezerách mezi písmeny:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kerning
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 26 lis, 2021 11:57 pm

Technické kreslení má svoji abecedu, která je nebo byla podle ČSN a tam jsou přesné rozměry, jak má písmeno a číslice vypadat. Tohle mne tloukly do hlavy několik let při kreslení technických výkresů.
Ale počítačová písmena, která jsou normálních grafických programech, jsou úplně jiná.
Mají jiná bříška, obloučky, jinak se napojují nožičky a dokonce u některých písmen je i rozdílná síla nožiček, atd.
Ale kde se dá přes PC dělat technický výkres, tak tam písmena a číslice mají být technicky správná.
Ale písmomalíř anebo kreslič map mají svoje písmenka, číslice a taková grafika se nedá nikde sehnat. Popřípadě písmomalíř měl vlastnoručně zhotovené šablony písmen. Ale základem je dobrý štětec a dobře namíchaná barva.
Ano na internetu je plno výpraven, kde je krásně vidět popis stanice. Ale většinou jsou nedatované fotky nebo popřípadě fotky, kde se uvádí jen třeba 60léta. Nebo jsou fotky výpraven před rokem 1939, ale fotky po roce 1945 a 50léta nejsou. A pokud jsou, tak jsou dost nečitelná.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod prcek » sob 27 lis, 2021 7:23 am

ale fotky po roce 1945 a 50léta nejsou. A pokud jsou, tak jsou dost nečitelná.

Nebude to tím, že fotit na nádraží bylo zapovězeno, protože se jednalo o strategické objekty související s obranou státu?
Ale to vám, pravda, nijak nepomůže...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 27 lis, 2021 1:12 pm

prcek píše:Nebude to tím, že fotit na nádraží bylo zapovězeno, protože se jednalo o strategické objekty související s obranou státu?
Ale to vám, pravda, nijak nepomůže...

Ano dříve se nesmělo fotit na nádraží. Dříve byl drahý fotoaparát, drahé a nekvalitní filmy a většinou byl člověk odkázán na fotografická studia, kde mu zhodnotili jeho práci.
Bohužel i dnes si nemůžete fotit všude, co chcete.
Železničních fotek je dost, ale většinou fotí železničář, zase železničáře, fotí se lokomotiva nebo se dělají celkové fotky něčeho drážního. Ale základní problém je, že nikdo nefotil drobné detaily, stavby, železniční vozy, atd.
Ono se sehnat něco dá, ale to musí modelář do archívů, do staničních knih, do archívů vesnic a měst, kde je železniční stanice, zda v jejich kronikách nejsou fotky výpravny. Něco je různě poschováváno po internetu, ale většinou to musí modelář oběhnout sám.
Jako na vše je potřeba dost času, ale přesto se objevují krásné půdní fotky, které jsou FB, ale i tam se musí hodiny a dny trávit při hledání. Většinou vždy najdete něco, co zrovna nepotřebujete.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 27 lis, 2021 6:14 pm

Dále jsem do stávajícího keře, který je u zděného plotu, vloženy další keře a je přidán další keř. Pak je na konci nástupiště umístěn na sloupu nádražní rozhlas. Přidal jsem pár stojících pidi lidiček.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Z druhé strany z ulice to vypadá takto.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 27 lis, 2021 6:17 pm

Na druhé straně výpravny, kde je nadchod pro pěší je možné do jeho středu umístit železniční pomník.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 28 lis, 2021 3:23 pm

Nejprve pod nadchodem přibylo pár keřů. Pak postavil fundament na pomník, zatravnilo se a dodalo se pár okrasných keřů. Keře jsou i v truhlicích, přibylo pár laviček, telefonní budka, odpadkové koše, pumpa KkStB a protáhl se perón a na konci perónu je další sloup s nádražním rozhlasem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
U okraje kolejiště jsou tři lavičky, mezi ně se asi zasadí tři nebo čtyři okrasné stromky. Bude takový okraj malého náměstí před nádražím.
Směrem k obilnému silu je pořád volný prostor. Že tam přijde pár stromů, to vím a s tím také počítám. Ale hodila by se tam nějaká drážní stavba. Mám takovou představu příjem a výdej a zavazadel, spěšnin a úschovnu drážních vozíků.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod jipol57 » ned 28 lis, 2021 4:26 pm

Ten pomníček v tom prostoru se mi moc líbí. Jen mám dojem, že v 50tých letech, by takle mašinka ještě byla v plném vlečkovém provozu. Tohle by asi bylo tak osmdesátky a víc. Ale to je jen detail na celkové kráse.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Petr S. » ned 28 lis, 2021 4:57 pm

Taky bych dal na zem okolo koše několik vajglíků a zmačkanou krabičku od Partyzánek . Přeci jenom , v této době kouřili všichni a všude :D .
p.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 28 lis, 2021 6:46 pm

Vážení kolegové.
Kolejiště stavím tak, aby jednotlivé čtverce byli hotové aspoň na 80 nebo 90%. Pak se bude dodělávat a načančávat.
Ale až tohle bude, tak se budou usazovat návěstidla.
Pak kolejiště se bude muset pořádně vyčistit. V analogovém ježdění, trochu špinavé koleje nevadí, lokomotiva jezdí trochu rychleji. Proto jsem si koupil digitální lokomotivu, která při normální jízdě, také nemá problémy, ale při opravdu pomalé jízdě jsou některé úseky nesjízdné. Bohužel lepidla, patina, štěrk dokážou pěkně potrápit. Ano, než jsem koleje upravoval, tak vše bylo perfektně sjízdné. Prostě vše musí perfektně fungovat. Možná, že se někam bude muset přidat další přívody elektrického proudu. Ale to uvidím, až se budu s tím zabývat.
Až tohle bude hotové, tak se budou muset zprovoznit elektricky vyhybky, které mají elektrický přestavník.
Ano stavím rychle, ale těch dodělávek je stále dost a kolejiště je stavba na několik let a někdo to staví ještě déle a někdo to vůbec nedokončí.
Dále co se nakoupí, tak se snažím hned zdělat a nedělat si zbytečné zásoby a utápět v tom peníze a pak se třeba zjistí, že nakoupenou věc nepotřebujete, že se Vám nehodí nebo se Vám přestala líbit.
Ano vše je o penězích, šikovnosti, zatvrdlosti modeláře se s problémy poprat, vždy si nějak poradit a hlavně podívat se, jak to dělají druzí.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Střelec » ned 28 lis, 2021 6:48 pm

Koukal jsem na locolab, v doplňcích mají sadu imitací důlních lokomotiv (včetně parní Örenstein a Koppel) jako náklad a velmi pěkné motorky. Motorky byly v 50. a 60. letech běžný dopravní prostředek, tudíž by mohly parkovat, nebo být odstavené na celé řadě míst. Örensteinka by se prozměnu hodila někam na šrotiště, na stavbu jako vytápěcí kotel, nebo možná i na ten pomník (podobně jako tanky 1/100 od Zvezdy).
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 28 lis, 2021 7:03 pm

Ano dříve bylo do práce a s práce kola, motorky a hlavně všude jezdící vlak a autobus.
Kola, sem tam mám, ale motorky zatím žádnou. Dříve byla hlavně nákladní auta. Osobní auta byla ze 30let. Vše postupně bude, ale na stavbu je jen důchod a žádné jiné finance nejsou.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 30 lis, 2021 1:33 pm

Kolem výpravny je 72 nabarvených pidi lidiček. Dále je zde pojízdný stánek na občerstvení a noviny.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 30 lis, 2021 1:38 pm

Dále jsem zasázel stromy. Předpokládám, že před nádražím je malé náměstí, pár obchodů a malé autobusové nádraží.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků