H0 Koncová 260 x 40

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 Koncová 260 x 40

Příspěvekod Stanin » čtv 31 pro, 2020 10:41 am

Ahoj, tak je na čase taky něco udělat. Sice mi čas a finance bere rekonstrukce domu, ale ani to nestačí k tomu, abych nemyslel na modely. V posledním díle Milanových plánků mě zaujal plán č. 9 „Kľučovec“. Kolejivo jsem na něj měl, jen jsem musel dokoupit symetrickou výhybku. A celý layout se krásně vejde na kratší stěnu pracovny. Ta je v opravovaném domě, takže layout bude vznikat mimo a v trochu bojových podmínkách, takže se hodí jeho segmentové zpracování kvůli stěhování. Momentálně mě brzdí zavřené hobby markety, protože nemám materiál na rámy. Nemám ani nádražní budovu se skladem, protože pořád nevím, co tam mám dát. Vlečka bude do uhelných skladů. Ovládání výhybek ruční, kolejivo Peco Code 75 s dřevěnými pražci. Epocha je otázkou. Viděl bych to na současnost a zapadlou stanici z dob ČSD čekající na rekonstrukci, protože sbírám různé epochy. Přesuvnu zatím taky nemám vyřešenou. Ve hře je to, že místo ní bude oblouk do přiznaného skryťáku, něco jako je například v plánu Líny z druhého dílu Plánu kolejišť.

Hánulka je obrovská. Spojení mini, nebo dokonce mikro, s tímto měřítkem je tak trochu mimo a i malé kolejiště se natáhne na dva metry. No ale co naplat, sbírka mašin se mi stále rozšiřuje a je potřeba je někde projet. Občas si vystačím se stolem, ale říkám si, že s krajinou by to bylo přeci jen lepší. Jsem zvědav, jak to celé dopadne. Myslím, že udělat na takovém prostoru dobře vypadající kolejiště v H0 je velká výzva. Zatím tomu moc nevěřím, proto má projekt pracovní název "Vosa na bonbóně", protože tak to zatím vidím já. :) Podle výsledku uvidím, jestli se dál pustím do něčeho většího, nebo jestli zůstane jen u vitríny.
Přílohy
Kľučovec.jpg
(se svolením autora přidávám plán)
Layout.png
Stanin

Re: H0 Koncová 260 x 40

Příspěvekod Dusan » čtv 31 pro, 2020 12:09 pm

Kĺučovec, to je hodně líbivá stanička, taky mne zaujala. Trochu jsem ji konvertoval do možného prostoru a přidal vpravo i SN dle vzoru jiného návrhu od Milana. Zvažuji to jako takový jednoduchý "sem-tam" roh pro motoráky a malý manipulák.
Tak už se těším na tvý fotky ze stavby! :)
Přílohy
ho.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Dusan

Příspěvekod Stanin » pát 01 led, 2021 3:48 pm

Vybral jsem si špatnou dobu. Nemám kde sehnat materiál na rámy. Zatím jsem si to poskládal jen nasucho a rozvrhl zapojeni. Stále tápu nad staniční budovou se skladem.

@Dusan: máš to pěkný. Přesně o to mi jde. Trošku si zajezdit a zahoukat. :)
Stanin

Příspěvekod hank61 » pát 01 led, 2021 4:19 pm

Tohle kolejiště je pro občasné pojezdění moc dobrá volba. Ať již v rovině nebo modifikované do L. :wink:
Úzkorozchodná lesní 0e /0n30/1:43
Minikolejiště H0/H0e ČSD 3.-4. epocha
http://hankovystranky.cz/
hank61

Příspěvekod Dusan » pát 01 led, 2021 7:05 pm

Stanin píše:Vybral jsem si špatnou dobu. Nemám kde sehnat materiál na rámy. Zatím jsem si to poskládal jen nasucho a rozvrhl zapojeni. Stále tápu nad staniční budovou se skladem.

@Dusan: máš to pěkný. Přesně o to mi jde. Trošku si zajezdit a zahoukat. :)

Pěkně Stando, taky čekám na Hornbach, potřebuji dodělat konstrukci pozadí ke svému mini. Jakou konstrukci plánuješ, překližka?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Dusan

Příspěvekod Stanin » pát 01 led, 2021 8:00 pm

Rám z latí a vrch 8mm překližka. Jak jsem dopsal příspěvek, tak mi došlo, že jde z OBI i Hornbachu objednat přes internet a osobně vyzvednout. Jen jsem nikde nenašel, že ti to i nařežou. Mám doma hotové 3 rámy 100 x 50 cm (původně na Jurovo), ale ty jsou taky bez vrchu. Navíc mám pocit, že by to nádraží ztratilo kouzlo, kdybych zvětšil jeho hloubku, ale uvidím. Chvíli jsem uvažoval o nástěnných policích z Ikei nebo z OBI. Ale aby se to pak nekroutilo.
Stanin

Příspěvekod look23 » sob 02 led, 2021 8:24 am

Nebylo by lepší dát 10 mm překližky? Aby se to nekroutilo.
H0, ČSD epocha IV - z21start+MM, digitalizované analogové modely
look23

Příspěvekod Dovi » sob 02 led, 2021 10:36 am

Ahoj Stando,
držím Ti palce, je to do stavebních začátků myslím hodně rozumný námět, skromný, ne žádný megalomanský.

A po shlédnutí obrázků mi to hned něco připomenulo, takže to v Tobě muselo zrát už delší čas... :-)
Minimálně už od doby, kdy jsi zde Ty sám něco podobného doporučoval mně:

viewtopic.php?f=43&t=12775&start=15#p275647

H0_160x25_cm.jpg
H0_160x25_cm.jpg (18.1 KiB) Zobrazeno 1357 krát

H0_Franzburger_Heidebahn.png
H0_Franzburger_Heidebahn.png (17.27 KiB) Zobrazeno 1357 krát

H0_100x40_+_170x40.jpg
H0_100x40_+_170x40.jpg (6.3 KiB) Zobrazeno 1338 krát

Takovýto klidný (já říkam ospalý) zapomenutý nádražíčka, to je moje láska už od dětství, a tam se dá skvěle do hry zapojit fantazie.
Třeba některé Milanovy (M. F.) studie malých stanic, nebo i ta mistrovská dílka německého experta Dr. Franze Rittiga, to je (alespoň pro mě) balzám na duši.

Např. Alt Warnow & Neukloster:
https://www.youtube.com/watch?v=pCOqfaRRqyE

A tak jestli to dotáhneš do konce, bude to moc krásný, a přitom ve zpětném pohledu poměrně snadno a rychle realizovatelný.
Navíc v prostoru místnosti dobře umístitelný, neutopíš v tom ani moře peněz a při ježdění pohoda, relax.
Poté, co se Ti podaří obstarat překližku a spol., půjde doba dřevěná rychle a budeš pak moci hned jezdit.
A postupně, jak čas a chuť dovolí, to můžeš vyšperkovávat k vizuální dokonalosti...

- v dětství H0 a následně N
- teď si už jen hraju (nemodelařím) s H0+H0e, ep. II-V, analog i digi
Dovi

Příspěvekod Stanin » sob 02 led, 2021 4:05 pm

look23 píše:Nebylo by lepší dát 10 mm překližky? Aby se to nekroutilo.

Zvážím to. Díky za tip.

Dovi: Ahoj, díky za podporu. Právě o to mi jde. Není to velký projekt, takže sjízdné to bude poměrně rychle a pak bude čas na detaily a ten se určitě potáhne. :) Na relax ideální.

Dneska jsem si znovu zkusmo postavil layout ve zvětšené verzi na hloubce 50 cm a prodloužený na 2 metry. Tím hlavní kolej získala délku 90 cm. Ale je to nic moc. Krátký osobák je v pohodě, ale krátký manipulák mi tam nesedí. Chodím kolem toho od rána a přesvědčuju sám sebe v tom, že to s krajinou bude lepší. Bude to ještě boj neztratit motivaci pokračovat. Ale to je jeden z cílů tohoto projektu - uvědomit si co a jak za relativně malé náklady.
Stanin

Příspěvekod Stanin » stř 13 led, 2021 4:00 pm

Zdravím, posílám malý update z projektu. Díky Dušanovi jsem se dostal ke stavebnímu materiálu a spíchnul na koleni moduly nádraží. Současný rozměr je 160 x 40 cm. Tím se mi umožnilo prodloužit výtažnou kolej, aby se mi tam otočila Hydra z víkendového Sp. Zatím mám nařezané koleje (na obr. položené na sucho) a korek. Čeká mě elektrika a lepení kolejí a jejich následné rozřezáni na rozhraní segmentů.
Přílohy
IMG_1237.jpg
Stanin

Příspěvekod Dusan » stř 13 led, 2021 4:24 pm

Psst, nejmenovat, víš přeci jaká je doba :D :mrgreen:
Už se těším na progres. To bude rychlovka, to trhneš i Hanka61 :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Dusan

Příspěvekod hank61 » stř 13 led, 2021 5:41 pm

Nejmenovat. Sleduji :wink: :wink: :wink:
Úzkorozchodná lesní 0e /0n30/1:43
Minikolejiště H0/H0e ČSD 3.-4. epocha
http://hankovystranky.cz/
hank61

Příspěvekod hopeter » čtv 14 led, 2021 10:05 am

Taky sleduji. Moc pěkný projekt. :)
S materiálem nezoufej , modelařili jsme i v době kdy byly obchody otevřené ale nic neměli. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
hopeter

Příspěvekod Stanin » čtv 14 led, 2021 2:58 pm

To jo, Milan to vymyslel hezky, teď to ještě nepokazit. :)

Dneska jsem vyvedl kontakty naspod desek. Čeká mě jejich svedení do sběrnice. Tu ale musím teprve objednat. Dále jsem říznul koleje, takže se na tom dá vyšívat i na stole.
Přílohy
dily.jpg
Stanin

Příspěvekod Adam Buchal » sob 16 led, 2021 10:01 pm

Jaký je účel té kusé koleje vedle remízy, té s délkou 320mm? To je nějaká minivlečka, nebo to patří ke strojovce?
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Adam Buchal

Další

Zpět na Modelové kolejiště