Koľajisko tvaru U

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Koľajisko tvaru U

Příspěvekod tabletrain » stř 02 říj, 2019 5:20 pm

Elektrika koľají zapojená, koľaje napatinované v prvom kole. Prestavníky namontujem po zaschnutí farby, aby som mohol cvičiť s výhybkami hore dolu a nezaschli na mieste. Doplnené foto do galérie.
Přílohy
Oblúkovo  (41).JPG
Oblúkovo  (37).JPG
tabletrain

Příspěvekod RadekH0 » stř 02 říj, 2019 6:57 pm

Je u těch dvou kusých kolejí dodržen průjezdný průřez? Přijde mi, že ta výtopna do něho zasahuje. Ovšem může to klamat.

Radek
měřítko H0, epocha: III-IV
DCC
RadekH0

Příspěvekod tabletrain » stř 02 říj, 2019 8:56 pm

Ono to klame, moc miesta tam nie je, ale na prejazdný profil áno. Na tej foto nie je osadená na mieste, nie je vyvŕtaná diera pre montážnu jamu.
tabletrain

Příspěvekod tabletrain » ned 06 říj, 2019 11:09 am

Ukončenie el. a test zapojenia. Koľajivo Kuehn, teda oblúkové výhybky nesklamali a vyrobili problém. Ich srdcovkové koľajnice sú tak blízko, že loko dokážu premostiť ich vzdialenosť a tým pádom vzniká medzi nimi skrat. Riešenie je jednoduché, oddeliť ich tak, ako má Tillig a potom vodivo prepojiť so srdcovkou. Ja som medzi srdcovkové koľajnice vyvŕtal 1mm otvor tak, aby som trafil obe, potom vložil medenný drôt 1mm a zalial cínom, opracoval a prepojil s ovládaním napájania srdcovky od prestavníku. Je po probléme. Prejazd zvládnu aj najmenšie loko a viac nápravové nevyrábajú skrat.
Přílohy
Oblúkovo  (54).JPG
Oblúkovo  (53).JPG
Oblúkovo  (52).JPG
tabletrain

Příspěvekod tabletrain » ned 06 říj, 2019 11:27 am

Malé video z testu a otázka, ktorú staničnú budovu použiť? Video na: https://www.youtube.com/watch?v=SE2By5r ... e=youtu.be
tabletrain

Příspěvekod tabletrain » pon 07 říj, 2019 11:20 am

Ukončená montáž a test rozpojovačov veľmi jednoduchej konštrukcie. Pohon prestavník MTB (lepšie by bolo servo pre možnosť citlivého nastavenia ), výroba 4 ks. asi 15 minút. Na tenký mosadzný plech nalepiť drevo požadovanej hrúbky ( medzi koľajnicami sa dá v pohode doladiť), nacínovať medený drôt pre spojenie s prestavníkom, do koľajiska osadiť a zalepiť vedenie ( v mojom prípade medená trubička ) tak, aby vedenie malo vôľu tak akurát, po osadení pohyblivej časti v spodnej časti koľajiska ohnúť drôt o 90°, zasunúť do prestavníku, doladiť nastavenie prestavníku a hotovo. Test na: https://www.youtube.com/watch?v=cBiD9Jw ... e=youtu.be
Přílohy
Oblúkovo  (57).JPG
tabletrain

Příspěvekod tabletrain » úte 08 říj, 2019 6:47 pm

Maketa tunelu sa už objavila, tunel bude styrodurový, aj vnútro, miesto osadenia bude toto. Zarovnal som terén v stanici tak, aby som nemusel moc sypať, ešte dotvarujem nástupištia, jedno u budovy bude s kamenným okrajom, ostatné iba sypané. V zadnej časti koľajiska je rám, ten bude na uchytenie pozadie a zároveň aj na prekrytie proti prachu.Vpredu budú odnímateľné podpery na prachovú zábranu.
Přílohy
Oblúkovo  (65).JPG
tabletrain

Příspěvekod Trixt » úte 08 říj, 2019 7:57 pm

tabletrain píše:Pohon prestavník MTB

Ahoj, hezká práce. :) Prosím tě, nebylo by pro inspiraci k dispozici foto uchycení MTB přestavníku pod kolejištěm?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail
Trixt

Příspěvekod Ivan » úte 08 říj, 2019 9:12 pm

Trixt píše:
tabletrain píše:Pohon prestavník MTB

Ahoj, hezká práce. :) Prosím tě, nebylo by pro inspiraci k dispozici foto uchycení MTB přestavníku pod kolejištěm?

Také se připojuji, sím sím :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DCC Lenz) ... hlavně že mne to baví!
Ivan

Příspěvekod Fox » stř 09 říj, 2019 6:09 am

K rozpojovači - prosba jako kolegové... A taky jaké je nastavení zdvihu? pokud totiž bude napevno uchycené, je nastavení podstatné, aby to nezvedalo celý vagón z kolejiště :D . U mechanického návěstidla, kde jsem na podobném principu použil "pohon"s MP1, jsem to řešil dle fotky. Je to méně náročné na přesnost a lze lehce doladit až po vlasní montáži. Dolní poloha je řešena vlastní vahou, struna je přitížená lustrsvorkou (není na obrázku vidět, schovaná v šachtě).
pohon s MP1.jpg
TT, domácí kolejiště (dosud ve výstavbě), DR5000, iTrain...
Fox

Příspěvekod tabletrain » stř 09 říj, 2019 8:48 am

Principiálne je to to isté. Ja som vybral prestavníky, na ktorých nefungovala spätná väzba, odrezal som "uši" na prichytenie, prilepil som ich tavnou pištoľou na dosku cca 5 mm hrubú z tvrdého dreva ( dá sa to samozrejme spraviť aj na skrutky, aby sa to dalo demontovať - ale takto sa to dá tiež ľahko a potom znovu prilepiť) tak, aby mohol bežec prestavníku zachádzať až pod dosku. Medzi tiahlo rozpojovača a prestavník sa dá vložiť ešte vnútorná časť čokoládky, ktorou sa potom nastaví zdvih a je dobrá aj demontáž, ja som sa na to vybodol, vsadil som na presnosť a "spoľahlivosť" prevedenia ( prestavník sa dá nastaviť dostatočne), zabralo to viac času, ale nechcelo sa mi ísť zhánať čokoládky. Zdvih prestavníku je nastavený na 3mm. V mieste prechodu tiahla prestavníku je do dosky koľajiska vsadená vodiaca trubička z mosadze. Tiahlo je z Cu drôtu , myslím že z bežného el. vodiča 1,5 mm na svetlo.
Přílohy
Oblúkovo  (66).JPG
cokoladka-nekto1.png
cokoladka-nekto1.png (119.26 KiB) Zobrazeno 786 krát
Prestavník.png
Prestavník.png (3.31 KiB) Zobrazeno 786 krát
tabletrain

Příspěvekod tabletrain » stř 09 říj, 2019 2:15 pm

Pokračuje tvorba tunelov, keďže sú v oblúku, musím ich vyrobiť.
Přílohy
Oblúkovo  (67).JPG
tabletrain

Příspěvekod hopeter » stř 09 říj, 2019 3:28 pm

Hezká , čistá a promyšlená práce. Radost sledovat. Ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
hopeter

Příspěvekod Ivan » čtv 10 říj, 2019 10:05 am

Princip rozpojovace jsem předpokládal, ale nenapadlo mne ho nalepit na bok :D. Mám pod kolejiště málo místa a tohle řešení se mi líbí :wink:
Díky.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DCC Lenz) ... hlavně že mne to baví!
Ivan

Příspěvekod tabletrain » pát 11 říj, 2019 7:52 am

Vnútorná časť koľají zaštrkovaná, osadený ľavý tunel, vyrobené a osadené šturce, panelová plocha.
Přílohy
Oblúkovo  (84).JPG
Oblúkovo  (82).JPG
tabletrain

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště