Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod jafobe » úte 13 lis, 2018 4:46 pm

Otáčení pizzy by z mého pohledu bylo realizovatelné a nemuselo by to být ani komlikované, ozubení by bylo lepší a spolehlivější ale asi ne úplně nutné. A pokud by se sesynchronizovali motorky v lokomotivě a v "točně" a oba se napájeli stejným napětím (pokud to bude v analogu) nebyl by to pak až takový problém. Napájení pohyblivé části tak jak píšeš přes sběrací kroužky (nebo kruhové plochy pokud by to nemělo zabrat moc místa na výšku) podobně jako u synchronních alternátorů. Odizolovávat by se tam asi ani nic víc než ty zběrací kroužky nemuselo ... Jiná lokomotiva by ale mohlo mít jiný motorek i převody, což by mohlo znamenat že by se to muselo přeřídit, nebo vše seřídit na stejno, Trochu jsem nad něčím podobným, byť jen na "kroužení" kdysi taky trochu přemýšlel ...
dalo by se vršek napájet i bezkontatně, ale by to z elektrického hlediska komplikovanější, obdoba bezkontaktního nabíjení telefonů, či přenosu signálu z rotujících hlavoček videopřehrávačů) ... hodně zjednodušeně dvě cívky nad sebou ale nefunguje to na stejnosměrné napětí ...

Jeden technický dotaz, když budeš pak v nádraží posunovat a jezdit sem tam tak to může vypadat už trochu nepřirozeně. a co teprv kdyby jeli dva vlaky proti sobě, kam se to pak bude točit? 8) :mrgreen:
Dalo by se udělat zrcadlově proti sobě dvě nadrážíčka na kruhu, jedno skryté v tunelu druhé venku. K tomu by se možná zase nabízelo něco na téma Tkacze, Strickerhauser jako jsem tak trochu nadnesl ve svém trucovním koutku ale ve větší hranaté podobě ... třeba i s nějakou kusou na skládku. Ale v TT tam toho asi moc nenacpeš, pokud by se neudělali zrovna i nějaké jiné atypické vyhybky a nejspíš i kratší vozy asi jako z II epochy ... V N a kdyby se to navíc pojalo ještě jako nějaká úzká, by se toho asi dalo pořešit víc, možná i s továrním kolejivem (na to bych musel ale ještě kouknout, nedávno jsem na něco co se zdálo být vhodné koukal, i trochu uvažoval že by se na to možná mohlo hodit), logicky by pak na ní mohli být kratší vozy, tudíž i reálnější vzhled. Dost možná i proto mívají na pizze častěji nějaký úzký nebo tramvaje než normálněrozchodné tratě ... :)

Ještě by byla jedna možnost, bez napájení kolejí, lokomotiva bez pohonu jen s magnetickým spodkem nebo rovnou magntem a pod kolejema na pevné části by byl napevno nějaký lepší neodymový magnet ... takže lokomotiva by se držela nad ním ať by jsi točil vrškem, jak by jsi točil ... :mrgreen:
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod t29 » úte 13 lis, 2018 6:12 pm

Na průměr 60 cm se tak akorát vejde Tilligův nejmenší poloměr R267. Kdyby šlo IBW ohnout na vnější R267/36° a vnitřní R185/50° tak se nabízí možnost vecpat doprostřed třeba toto:

Obrázek

Je otázka, které vozidla v TT by dokázaly projet R185.

Na otáčení layoutu namontovat zespodu koleje a "poháněcí" lokomotivu vzhůru nohama, připevněnou ke stojanu a přitlačenou ke kolejím :)
Naposledy upravil t29 dne úte 13 lis, 2018 8:37 pm, celkově upraveno 1
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » úte 13 lis, 2018 6:33 pm

t29 píše:Je otázka, které vozidla v TT by dokázaly projet R185.


Odpověď je zde:
viewtopic.php?f=16&t=10848
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod fulda » úte 13 lis, 2018 6:36 pm

hank píše:fulda: :lol:
Tohle jsem opravdu neznal.

Ony jsou i další extravagantní možnosti. Například někdo přemýšlel, co s nepojízdným modelem, a vymyslel pohon navijákem...Sice jen v přímé trati, ale princip je primitivní a dá se to ovládat i ruční klikou. :mrgreen: Řekl bych, že to bylo zveřejněno někde u C. Arendta.

Mno jestli chceš ještě nějakou další chytrou radu, tak si prohlédni vlek pro vodní lyžování, tam nemusíš jezdit rovně.

Nebo naopak, přivážeš maketu za spřáhlo k oknu a pak točíš stolem jakou chceš rychlostí.

jafobe píše:... a co teprv kdyby jeli dva vlaky proti sobě, kam se to pak bude točit? 8) :mrgreen:
Asi jako když dáš kočce na záda namazanej chleba a strčíš jí ze stolu. Taky se těsně nad zemí začne točit nekonečně velkou rychlostí, protože chleba padá namazanou stranou na zem a kočka padá na nohy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod MirekTT » úte 13 lis, 2018 6:51 pm

Jsem kdysi kdesi viděl most točny napájený konektorem jack. Samozřejmě umístěným ve středu rotace.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod boy.rough » úte 13 lis, 2018 7:46 pm

Možná že video znáte, ale i tak ho sem vložím. Pěkné je to od času cca 2,54.
https://www.youtube.com/watch?v=ZqlCePXMRNE
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod bambulak » úte 13 lis, 2018 8:04 pm

od 2:54 se mě pěkně točilo v bedně a to jsem fakt nepožil :D
patláma TT paprťála
bambulak
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 25 bře, 2017 8:40 am

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » pát 06 zář, 2019 1:48 pm

S dovolením oživím toto téma, i když trochu jiným než původním směrem.

Nezávazně jsem si zkoušel něco v Anyrailu a vyšel mi tento vlakodrom:

pizza_3D.jpg


Je to v eNku a průměr základní desky je 60 cm, ale to asi není úplně podstatné. (A ano, stoupání je v některých úsecích na hraně, přes 50‰, ale není to určeno pro provoz těžkotonážních vlaků... :mrgreen: ) Nechtělo by se prosím někomu z vás zkusit v nějakém 3D editoru vylepšit tu krajinu, aby vypadala trochu přirozeněji, a doplnit ji o mosty a tunely? (Anyrail zatím tak daleko není a s klasickými 3D editory neumím zacházet...) Kdyby se do toho někomu fakt chtělo, napište mi SZ, pošlu půdorys a víc pohledů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod Petr S. » pát 06 zář, 2019 6:32 pm

Ad. těžká tonáž : Když se na začátek vlaku dají 4 lokomotivy , tak to půjde . Ale potom by se téma mělo přejmenovat na Tehachapi Train loop :)
https://www.youtube.com/watch?v=HvnBLZSzSLM
Zdarec , Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » pát 06 zář, 2019 7:29 pm

Petr S.: :lol:

To nemusíme až do Kalifornie. V Evropě máme taky pěknou divočinu - Šarganskou osmu...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... humb/e/ea/Šargan_Eight_Map-sr.svg/1200px-Šargan_Eight_Map-sr.svg.png
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 07 zář, 2019 6:19 am

Jenže tam na těžkotonážní vlak nenaraziš. Přes hranice se nejezdí, funguje jen kus mezi M.Gorou (turistické centrum) a Šarganem-Vitasi, kde je provozní zázemí.
Teď mě napadá, ze už je to čtyři roky, co jsme tam byli, ale rakiji z Milanovičů, jako bych pil včera.
Podobná divočina v provozu, i když s náklady to tam asi není žádná sláva je v BUlharsku úzkokolejná trať Septemvri- Velingrad - Bansko - Dobriniste. V Dobriništi jsem v křoví objevil pětispřežní párovku z ČKD.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Předchozí

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků