Vitrínové kolejiště TT, 43x180 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod destructionman » pon 24 lis, 2014 8:10 pm

Zdravim, ja bych doporucil samonosnou ocelovou konstrukci upevnenou kotevnimi hmozdinami do zdi (dle prilohy 1), tuto konstrukci lze pote zakrytovat lehkym materialem (např sololit apod.) strany a celo, pote spodni desku opatrit bud panty (sklopne dolu) nebo nasouvaci deskou (do drazek)(dle prilohy 2). Na vrsek lze pouzit jakykoli material (vcetne polystyrenu ala houmr) a z plexi nebo podobneho pruhledneho materialu udelat poloakvarium na zakryti.
¨
Michal
Přílohy
police 2.png
priloha 2
police.png
priloha 1
destructionman
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 13 led, 2014 7:21 pm
Bydliště: Chrudim Okoli

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod MirekTT » pon 24 lis, 2014 8:22 pm

Padla zmínka na Hetticha. Jeho výsuvy mají páčku a šufle lze z těchto výsuvů snadno vyndat a zase nasadit.
Pokud bude nutno šufle dorazit přesně kvůli kolejovému rozhraní, použil bych ty uvedené stolové čepy.
Jinak kompletní stavebnicový systém z hliníkových profilů dělá Rexroth. Staví se z toho dnes téměř vše, i průmyslové stroje, výrobní linky, atd. Bohužel i cena je průmyslová. https://www.google.cz/images?hl=cs&rlz= ... d=0CDsQsAQ

Jak dostat kabely z pohyblivého šuflete na pevnou instalaci jsem tu už jednou psal. Dělá se to ramenem s panty. Trochu patrné je to z tohoto produktu: http://www.rittal.com/cz-cs/product/lis ... D=PRO13223 Pár samotných ramínek z odkazu bez šuflete mám :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod destructionman » pon 24 lis, 2014 8:25 pm

a jeste celovy nahled.
pro dalsi info staci napsat

Michal
Přílohy
police 3.png
destructionman
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 13 led, 2014 7:21 pm
Bydliště: Chrudim Okoli

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod fulda » úte 25 lis, 2014 8:41 am

IMHO buch se s tím tolik netrápil.
Vitrínka jako nápad dobré, možná bych se podíval na polykarbonátové sklo aby to nebylo nějak debilně těžké, jinak bych to udělal tak normálně "po truhlářsku". Ještě jedna věc - někdy jsem doma měl polykarbonátové sklo na horních pantech (klapačka) a ono se mi při otevírání časem (a né moc velkým časem) v těch pantech ukroutilo a rozštípalo.
Dojezd nakonec na čepy je jasnej, ale možná bych se zabejval tím, že bych místo na čepy dojížděl na klasické 4mm banánky. Na stranu "do zdi" bych implantoval TOHLE a na stranu šuplete bych implantoval TOHLE. Tím zároveň zajistíš spojení skryťáku s vitrýnou.
Do šuplete bych narouboval samotnou desku z roco kostky tak, aby její konektory trčely dopředu, takže se pohodlně dostaneš k zásuvkám master/slave a napájení.
Ta deska je celkem hodně placatá, takže tě nebude nutit dělat poličku moc "tlustou". Pokud budeš chtít jezdit, tak zapíchneš ovladače a napájení a jezdíš.

Mno nebo pokud by jsi chtěl panel jako mám já (se signalizací obsazení) tak jsem někdy trochu pracoval na NanoX-maus. Ta se dá udělat ve formátu se vstupem pro S88 a pak máš k dispozici na roco kostce i detekci obsazení potřebnou pro FBO.
Ten počítačovej kabel bych nechal volně loženej uvnitř šuplete a jenom se postaral o to, aby se nikde neskřípnul.

Jak říkám, žádné konstrukce s nosností na auto a vlastní vahou větší než hmotnost auta.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod mizl » úte 25 lis, 2014 2:35 pm

Tou roco kostkou myslíš Roco zesík ?? tu černou krabičku ?? Já mám centrálu LZV 100 tak doufám, že TCO půjde napojit i na ní ( teď jsi mne znejistil ). Proto ten telefonní kabel. Pořád lepší než telefonní kabel nežli tlusťocha s 50ti žílami. Ovládací pult bych rád koncipoval jako analogový a pohybliví. Pravděpodobně bych použil tlačítka a rád bych i signalizaci z LEDek + nějaké ovládání pro rozpojovače. Jelikož připojovat a používat Lenzáckou "kalkulačku" nechci. Ovšem pultík ještě nemám vymyšlený. S těmi kabeli to není tak horký, jak se zdá. To je to nejmenší zlo.

S těmi banánky je to dobrý nápad.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod fulda » úte 25 lis, 2014 2:57 pm

Jestli už máš LZV100, tak to je v pořádku, tu tam nacpeš taky a fungovat bude o poznání lépe než Roco. Já jsem Roco zmiňoval hlavně proto, že je menší - a zejména pokud se vyndá ze škatule.
Zase LZV100 má tu přednost, že má RS zpětnou vazbu, takže ti k protažení "do zákulisí" budou stačit 4 dráty (J,K,R,S) a to ti v pohodě obslouží ty banánky.

Můj panel znáš? VIDEO
Je v něm TCO + FBO + 2x simple maus.
Takže na jednom panýlku držím v ruce dvě jedoucí lokomotivy a ovládám všechno příslušenství.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod mizl » úte 25 lis, 2014 3:41 pm

jj znám :wink: . Plánuji ho stejně vybavený. Snad to dám dohromady :D . Dva simplíky mi budou stačit. Víc lokomotiv na jednou stejně layoutu provozovat nejde. Jedna lokotka přiveze vagony a druhá bude posunovat. Centrálu bych měl rád ve vitríně. Akorát budu muset vyrobit připojovací panýlek. Měla by se vejít pod desku. Ještě to musím prověřit. Takže banány bych použil už jen 6 ks - R, S, J, K, U1, U2. Víc není třeba.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 25 lis, 2014 4:30 pm

mizl píše:Petr Zatřepálek:

Díky za typ. Systém ALU profilů vypadá jednoduše, ale asi mi utíká podstatná číst konstrukce. Ato jakým způsobem přichytit překližku k ALU rámu. Pokud vezmu vnitřní rozměr layoutu 180 cm + 4 cm (ALU jekl 2x 2 cm z každé strany) Vychází mi šířka 184 cm což už je moc. Jsem ochoten zkrátit layout o 2 cm, ale né o víc. Vše se musí vejít do prostoru 183x45x45 cm (šxdxv). Takže prostor je velkým nepřítelem. Jediné řešení mne napadá umístit desky do rámu, ale jak je uchytit ?? zajímavé je že tento typ systému vychází levněji, nežli vitrína ze dřeva (je to jen odhad, ale zatím se to tak tváří).


Aha, chce to projít pořádně všechny ty odkazy - ty profily se dělají i jako T a L - a to těch to zakotvíš. Porsa a jedna její polská konkurence dělají 25x25 čtercové jekle s "uchem" - tzn stačí vyfrézovat drážku do lamina 18 a nastrčit to na ty uši v jeklu. Tyto jekly jsou ale 3x dražší než ty obyčejné. Já mám první dvě vitríny Porsa - výhodný nákup když se likvidovala původní kancelář jejich zastoupení v Ďěčíně, ty druhé dvě mám už z normálních profilů. Protože mám 25x25 Porsu, musel jsem vzít i 25x25 od Alunetu. Dřevotřísku 12 mám k nim chycenou pomocí L alu profilů 8x12mm, pomocí obyč samořezných šroubů. Další varianta je použít T profil, případně chceš-li mít sklo nebo desku vyndavací (můj případ - 119x60 sklo je tak těžký, že musím použít plexi), použij nahoře vyšší U profil a dole nižší U profil do kterého desku(sklo) vsuneš (obdoba systému ze sektorového nábytku 60-70 let).

Pokud se ti zdá těch 25x25 moc, dělají se i menší profily, nebo lze použít svářený ocelový, práškově lakovaný jekl - nevýhodou je, že je nutný sváry dobře opracovat, jinak to vypadá blbě. Tady seženeš jekly i spojky menšího průměru, co by na tvou "malou" vitrínu mohly vyhovovat - na ty moje obr vitríny jsou už ty spojky moc křehký - http://www.klece-voliery.cz/Stavba-volier-c5_0_1.htm
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 25 lis, 2014 4:44 pm

Už jsem to psal v prvním příspěvku - tahat na akce vitríny, akvárka a podobný domácí kusy nábytku je zbytečný, a podle mě i hloupost. Stačí odvést samotný panel s kolejištěm... Ten Fuldův nápad s kostkou a banánky je super - v jednoduchosti je krása :!:

Na těch Rexroth profilech je nesympatická jednak cena, jednak ale hlavně tvar profilů a to množství drážek - lapač to prachu...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod mizl » stř 26 lis, 2014 10:14 pm

O.K.

vitrínu jsme probrali do detailu. Rád bych se posunul o další krok dál. Rád bych se teď zaměřil na samotný layout. Tím myslím prodiskutovat, případně probrat možnosti návrhu layoutu před zahájením stavby. Jak se říká dokud je ještě čas a plán je na papíře. Proto bych Vás všechny poprosil o názory, rady, podměty k mým návrhů layoutu.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod mizl » čtv 27 lis, 2014 8:16 pm

Tak tu máme 4. návrh pro zhlédnutí.

4 - Návrh.jpg


Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod milan ferdián » čtv 27 lis, 2014 8:26 pm

mizl píše:Tak tu máme 4. návrh pro zhlédnutí.

4 - Návrh.jpg


Michal

Nechceš počkat na III.díl a přejít do N-ka?Tam máš v N-ku poloviční díl jak na délku tak i na hloubku do vitrínky :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod mizl » čtv 27 lis, 2014 8:34 pm

milan ferdián píše:Nechceš počkat na III.díl a přejít do N-ka?Tam máš v N-ku poloviční díl jak na délku tak i na hloubku do vitrínky :wink: .


Když já jsem zarytý TTéčkař :oops: .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod milan ferdián » čtv 27 lis, 2014 8:40 pm

mizl píše:
milan ferdián píše:Nechceš počkat na III.díl a přejít do N-ka?Tam máš v N-ku poloviční díl jak na délku tak i na hloubku do vitrínky :wink: .


Když já jsem zarytý TTéčkař :oops: .

Michal

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: To znám.. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vitrínové kolejiště TT, 46x180 cm

Příspěvekod workous » čtv 27 lis, 2014 8:46 pm

Milane kdy už to vyjde :D to jsou nervy :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků