Hank61 N-ko 270x64cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod KaRei » stř 23 dub, 2014 9:48 pm

ABC ve skryťáku? Proč? Nestačí tam obyčejný izolovaný úsek? Ten ti navíc bude fungovat i na lokomotivy bez dekodéru s podporou ABC.
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod hank61 » čtv 24 dub, 2014 4:44 am

Chápu to dobře, nebo je nutné ještě nějaké další přerušení? Dvě čáry = přerušené obě kolejnice, jedna čára = přerušená pouze jedna kolejnice.

Obrázek
uvažoval bych o modulu http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz/honzikovyvlacky/eshop/11-1-DIGI-CZ/0/5/410-Modul-vratne-smycky

a tomto modulu http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz/honzikovyvlacky/eshop/11-1-DIGI-CZ/0/5/406-Detektor-obsazeni-useku-4-nasobny
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 24 dub, 2014 6:36 am

KaRei píše:ABC ve skryťáku? Proč? Nestačí tam obyčejný izolovaný úsek? Ten ti navíc bude fungovat i na lokomotivy bez dekodéru s podporou ABC.

Jako natvrdo vypínat dekodér?Taky to je řešení,otázka je,jak dlouho se mu to bude líbit. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 24 dub, 2014 6:59 am

hank61 píše:Chápu to dobře, nebo je nutné ještě nějaké další přerušení? Dvě čáry = přerušené obě kolejnice, jedna čára = přerušená pouze jedna kolejnice.

Obrázek

Chápeš to dobře,jen ty úseky pro zastavení bych udělal poněkud delší. :D Taky si to vyzkoušej na sucho,jak se to bude chovat,občas se může modu stavět na zadní k vůli nečistotám v mašině,vagónech,osvětlení atd.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod KaRei » čtv 24 dub, 2014 7:20 am

hank61 píše:Chápu to dobře, nebo je nutné ještě nějaké další přerušení? Dvě čáry = přerušené obě kolejnice, jedna čára = přerušená pouze jedna kolejnice.

Ano, tak jak to máš.
Při použití obyčejných izolovaných úseků bude jejich délka taková, aby se na ně vešla nejdelší lokomotiva. Lokomotiva zastaví v podstatě téměř na místě (nebo s krátkým dojezdem pokud má v sobě setrvačník).
Při použití ABC modulů bude lokomotiva zpomalovat postupně a délka úseků tak bude muset být delší o brzdnou dráhu. Nevím jestli se intenzita brzdění dá nějak nastavit (zkrátit). Snad ano.
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod fulda » čtv 24 dub, 2014 7:50 am

KaRei píše:Při použití ABC modulů bude lokomotiva zpomalovat postupně a délka úseků tak bude muset být delší o brzdnou dráhu. Nevím jestli se intenzita brzdění dá nějak nastavit (zkrátit). Snad ano.

Nastavovat se dá, ale pokaždé je tak kolem půl metru. A trochu pozor, pokud používáš vagóny se kovovejma kolečkama nebo se sběrem z více náprav, tak se ta dráha může protáhnout. Doporučuju si to vyzkoušet.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod D » čtv 24 dub, 2014 10:32 am

Tady žádný modul vratné smyčky nepotřebuješ. Jednoduše spřáhneš přepínání polarity ve smyčce s vjezdovou výhybkou - pomocí pomocných kontaktů přestavníku nebo relé, které bude s přestavníkem výhybky ovládané společně.

Stejně tak, pokud neplánuješ DCC automatizaci, detektorem obsazení může být LED s rezistorem paralelně ke třem diodám u ABC.

vratná smyčka jednosměrná digitální s nádražím.png
vratná smyčka jednosměrná digitální s nádražím.png (46.87 KiB) Zobrazeno 5735 krát


Ve schématu není zakresleno přepínání výhybek. Moduly ABC se zapojí paralelně ke spínačům úseků.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod hank61 » čtv 24 dub, 2014 2:04 pm

Asi to bude pro vás odborníky hloupý dotaz, ale ty 3 oddělené úseky ve smyčkách budu zapínat a vypínat jak? Analogově ručními vypínači si to dovedu představit, digitálně mě momentálně napadá jen dekodér+serva ovládající vypínače úseků. Nebo na to existuje o5 nějaký modul? :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod fulda » čtv 24 dub, 2014 2:54 pm

hank61 píše:Asi to bude pro vás odborníky hloupý dotaz, ale ty 3 oddělené úseky ve smyčkách budu zapínat a vypínat jak? Analogově ručními vypínači si to dovedu představit, digitálně mě momentálně napadá jen dekodér+serva ovládající vypínače úseků. Nebo na to existuje o5 nějaký modul? :wink:

Dá se použít TOHLE a k tomu relátka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod hank61 » pát 25 dub, 2014 4:20 am

D píše:Tady žádný modul vratné smyčky nepotřebuješ. Jednoduše spřáhneš přepínání polarity ve smyčce s vjezdovou výhybkou - pomocí pomocných kontaktů přestavníku nebo relé, které bude s přestavníkem výhybky ovládané společně.

Stejně tak, pokud neplánuješ DCC automatizaci, detektorem obsazení může být LED s rezistorem paralelně ke třem diodám u ABC.

vratná smyčka jednosměrná digitální s nádražím


Ve schématu není zakresleno přepínání výhybek. Moduly ABC se zapojí paralelně ke spínačům úseků.


Tohle řešení se mi líbí. Jen ještě jeden dotaz. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o jednosměrnou smyčku, je možné nějakým jednoduchým způsobem automaticky ovládat tu vjezdovou výhybku? Díky H.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod fulda » pát 25 dub, 2014 6:14 am

hank61 píše:Tohle řešení se mi líbí. Jen ještě jeden dotaz. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o jednosměrnou smyčku, je možné nějakým jednoduchým způsobem automaticky ovládat tu vjezdovou výhybku? Díky H.

Mno nic proti, ale směřuješ k tomu, co je popsané v tom mojem modulu. Ten taky sám ovládá tu výhybku, přepná polaritu na základě polohy a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod jirkan » pát 25 dub, 2014 9:47 am

Já jsem řešil něco podobného. Protože ale moje nádraží bylo poněkud rozlehlejší (18 souprav) :roll: , tak jsem už od začátku předpokládal stavění vlakových cest pro vjezd či odjezd z jednotlivých kolejí (pomocí klávesnice, MM nebo přes počítač). Vjezdová-odjezdová výhybka je zařazena do příslušné vlakové cesty, takže se o ni vůbec nestarám. Pokud by se obdobně do vlakových cest zahrnulo i relé, které přepíná polaritu ve smyčce, fungovalo by vše zcela bez starosti podle řešení , které navrhl kolega D, a navíc by vše bylo jednoduché a zadarmo.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod Ferda » pát 25 dub, 2014 10:07 am

jirkan píše:... tak jsem už od začátku předpokládal stavění vlakových cest pro vjezd či odjezd z jednotlivých kolejí (pomocí klávesnice, MM nebo přes počítač)...

Ty jsi řešil stavění vlakových cest pomocí MM?
Smím se zeptat jak se ti to provedlo?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod jirkan » pát 25 dub, 2014 11:24 am

Já to tedy přednostně dělám přes starou klávesnici, ale modrá MM už to taky umí. Jen je tam trochu komplikované, že je třeba ji přestavit z režimu výhybek do režimu cest, ale v návodu je popsáno dost podrobně. Nevím, jestli se už něco taky neobjevilo v rámci upgrade SW pro červenou MM.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Hankovo N-ko 270x64cm

Příspěvekod D » pát 25 dub, 2014 11:50 am

hank61:
> je možné nějakým jednoduchým způsobem automaticky ovládat tu vjezdovou výhybku?
Při výjezdu ze smyčky pomocí detektoru obsazení (proudový v koleji, infra závora) kousek před výhybkou.

Na vjezdu je to horší. Je třeba zajistit, aby si vlak odjíždějící ze smyčky pod sebou nepodhodil vjezdovou výhybku. Můžeš vjezdový snímač obsazení umístit na vzdálenost větší, než je nejdelší uvažovaná souprava. Pokud máš málo místa, bude potřeba snímač dvojitý, aby rozlišil směr jízdy vlaku (tohle by v analogu bylo jednodušší). Případně se smíříš s poloautomatikou - do smyčky ručně a z ní automaticky.

--

Pro automatizaci bych raději využil fuldovo kompletní řešení. Při dostatečné délce koleje před smyčkou fuldův návrh rozšířit o skryté nádraží.

Obrázek

Při nedostatečné délce koleje před smyčkou by bylo asi výhodnější obětovat jednosměrnost a zdvojit ABC úseky (vždy paralelně s vypínači) i detektory obsazení (jako součást ABC). Samozřejmě je nutné, aby se do smyčky oba ABC úseky za sebe vlezly a nepřekrývaly se. Obsluha by pak sice neměla kontrolu nad tím, kterým směrem by vlak do smyčky vjel, ale na tom by vůbec nezáleželo. Při odjezdu by se postavily výhybky na danou kolej, přemostilo by se ABC a vjezdovou výhybku by si už vlak přehodil sám.
vratná smyčka obousměrná digitální s nádražím automatická.png
vratná smyčka obousměrná digitální s nádražím automatická.png (71.77 KiB) Zobrazeno 5434 krát
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků